Češi, pyramidové hry a letadla
Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl diskutovat o investicích na finančním trhu. V momentě, kdy jsme se dostali na důležité téma - diversifikaci - přišel s celkem vzrušující informací. Sdělil mi, že sám již v rámci investic diversifikuje a že vkládá finanční prostředky do velmi zajímavého projektu se zhodnocením 14% měsíčně. Úžasné, řekl jsem si. 14% měsíčně to je zhodnocení v řádu stovek procent ročně! To je finanční terno. A již jsem tušil odkud vítr vane.
Pán totiž svěřil své peníze společnosti, o které vlastně nic neví. Má nějaké webové stránky. A pohádkové zhodnocení finančních prostředků. O jaký byznys má jít? Jde o investici do celosvětového byznysu s odpady. Ostatně přišlo mi to být povědomé, protože jsem o něčem takovém již během posledního roku slyšel.
A tak jsem se ptal dál. Znáte tu firmu? Vlastně neznám. Víte, co přesně dělají? Odpady. Jak dlouho s nimi investujete? Měsíc. Již jste někdy vybíral peníze? Ne. Znáte někoho, kdo již peníze vybíral? Někdo říkal, že je již vybíral. Kdo vám tu investici doporučil? Jeden známý.
Po získání těchto informací musí podle mého názoru finančně gramotný člověk zavětřit, že se jedná zcela jistě o podvod. Velmi pravděpodobně jde o tzv letadlo, resp. o ponziho schéma, resp. o pyramidovou hru.
Po další diskusi jsem se dozvěděl ještě jednu překvapující informaci. Pán mi řekl, že rozumí mému podezření a že je možné, že se o pyramidovou hru skutečně jedná. Je tu prý ale ještě jedna varianta, a sice že se jedná o praní špinavých peněz. Firma se tak prý snaží vyprat svoje špinavé peníze a tak lidem jejich zisky a vložené finanční prostředky vyplatí. A to je lepší varianta nechal se slyšet. Na to jsem již neměl ani sílu nějak reagovat. Zda je dobrý nápad investovat peníze do praní špinavých peněz, to již posuďte sami.
Za posledních zhruba patnáct let, co se zabývám financemi a investicemi, jsem v ČR narazil již na několik pyramidových her. Dokonce jsem napsal i článek, který na jednu takovou upozorňoval ještě před tím, než "letadlo spadlo" a lidé přišli o všechny peníze. Vybavuji si svoji kamarádku, která se mne včas zeptala a včas jsem ji varoval před uložením několika stovek tisíc Kč do jedné takové pyramidové hry, za což jsem byl po několika měsících, když již "letadlo neletělo", odměněn dobrou večeří :-) To téma je vlastně stále stejné a je až s podivem, že na to lidé znovu skočí a v takovém množství. Na prvním místě pochybná společnost či jednotlivec slíbí skutečně pohádkové zhodnocení - řekněme více než 50% ročně. Mazaný postup je když namotivují lidi, kteří jsou již "na palubě", aby přiváděli nové lidi. Motivují je například tak, že jim zvýší zhodnocení jejich peněz. Firma či podnikatel nemá sídlo v ČR. Finanční prostředky jsou vyplaceny pouze několika prvním lidem nebo vůbec nikomu. Konec je vždy stejný. Peníze již nikdy neuvidíte. Dost možná již nikdy neuvidíte ani firmu, ani podnikatele, ani webové stránky.
Co se týče finanční gramotnosti, jsme podle nejmenovaného průzkumu třetí na světě. Od konce. Tedy na úrovni Mexika. A něco mi říká, že pyramidových her v Česku uvidíme ještě mnoho, protože naši lidé jsou finančně nepoučitelní!
Jan Hýsek
Diskusní téma: Češi, pyramidové hry a letadla
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.