Citibank: Lhali mi o výpisech, říká klient Citibank

06.04.2010 17:24

Lhali mi o výpisech, říká klient Citibank

Qui bono, tedy v čí prospěch? Tuto tradiční detektivní otázku si nyní pokládá Vladimír Číhal, podnikatel, který kvůli zfalšované dokumentaci k investičnímu účtu přišel přibližně o půldruhého milionu korun.

"Problém je podle mě v tom, že banka nutí bankéře shánět klienty, kteří by investovali do cenných papírů. Aby je sehnali, musí slíbit něco, co neumí splnit," řekl Číhal v lednu MF DNES.

Policie kvalifikovala čin vašeho osobního bankéře Radka Mitáše jako krádež. Máte představu, jakým způsobem se falšováním vašich podpisů obohatil?
Když všechno prasklo, tak jsem se pana Mitáše ptal, co z toho měl. Podle mých informací nebyl odměňovaný za počet transakcí, a já jsem tak nikdy nedovedl identifikovat prospěch, který mu díky falšování dokumentů měl vzniknout.

Tím naznačujete, že je to systémová záležitost banky, protože ta z vašeho investování měla zisk na poplatcích.
Podle mě je problém v tom, že banka nutí poradce shánět klienty, kteří by investovali do cenných papírů. Aby je bankéři sehnali, a měli tedy práci, nezbude jim – tak jako v mém případě – nic jiného než slíbit něco, co neumí splnit. Musí stvořit investiční dotazník, který neodpovídá požadavkům klienta, ale produktu jejich banky. A potom už jim nezbývá nic jiného než falšovat i další dokumenty, aby na to klient nepřišel.

Vy rozporujete podpisy jen na části smluv a pokynů mezi vámi a bankou. Proč jste podepsal ty ostatní? Například pokyny pro nákupy podílových listů? To už jste přece musel vědět, že investujete.
Já jsem v určitou chvíli zjistil, že tam ty peníze nejsou všechny, jak jsem si přál. Nenapadlo mě ale, že je to na základě dokumentů se zfalšovanými podpisy. Proto jsem se snažil ještě nějakou dobu investovat a zmenšit ztrátu. Od začátku byla chyba, že jsem zcela důvěřoval bankéřům.

Nenapadlo vás prověřit si je?
Když přijde dobře vypadající člověk, slušně se představí, má vizitku se zlatým nápisem Citigold Executive, na sobě má dobrý oblek, tak vás opravdu nenapadne, že by vás chtěl podvést nebo tomu vůbec nerozuměl. Dokázalo mě to ovlivnit tak, že jsem víc důvěřoval, než prověřoval.

Zjistil jste si, jestli mají třeba ekonomické vzdělání, jestli jsou schopni obchodovat?
Já to přece ani nepotřeboval vědět. Nechtěl jsem vůbec investovat. Zpětně bych řekl, že tam příliš profesionality nebylo. Konkrétně Mitáš ale ekonomické vzdělání měl.

Některé dokumenty, které podle vás mají falešné podpisy, vedly k přesunům velkých objemů peněz mezi vašimi účty. To jste si toho nevšiml na výpisech?
Pro člověka, který se v tom neorientuje a myslí si, že má peníze bezpečně uloženy, jsou výpisy extrémně složité. Měl jsem pochybnosti, ale vždycky jsem je řešil s bankéřem, ne s reklamačním oddělením. Bankéř byl člověk, kterého banka pověřila starat se o mě. Byl to můj jediný kontakt a myslím, že to měl být i člověk, který má moji absolutní důvěru. Takže jsem si nesrozumitelné výpisy nechal vysvětlovat osobně. A osobní vysvětlení už byly lži. Mitáš to dokonce dotáhl tak daleko, že falšoval hlavičkový papír banky a dával mi celé falešné výpisy.

 

JAK SE VYVÍJELA KAUZA ČÍHAL

duben 2003
K Vladimíru Číhalovi přichází investiční poradce Citibank Radek Mitáš. Nabízí mu účet. Číhal požaduje garanci vkladu i za cenu minimálního zhodnocení a investuje u Citibank postupně asi 3,6 milionu korun.

říjen 2004
Bankéř Mitáš odchází od Citibank ke Commerzbank. Tam si Číhal otevírá další účet a investuje asi 10 milionů korun. Jeho aktivity u Citibank přebírají po Mitášovi další poradci.

2005 až 2007
Číhal má účty u obou bank, účet v Commerzbank spravuje Mitáš, který mu předkládá falešné výpisy z účtu, které si sám vyrábí.

listopad 2007
Číhal zjišťuje, že vklad u Citibank není garantovaný, neví ale o falešných podpisech, a proto se snaží investovat.

prosinec 2008
Po pádu akciových trhů Číhal prodává všechny podílové listy v Citibank a peníze převádí na účet, který v této bance má. Mitáš jej ujišťuje, že u Commerzbank je naopak v zisku.

únor 2009
Mitáš odchází od Commerzbank.

březen 2009
Mitáš Číhalovi přiznává, že přibližně 50 procent vkladu ztratil.

duben 2009
Číhal zjišťuje, že podpisy na dokumentech v Commerzbank jsou falešné, banka zpracovává posudek a vyplácí škodu.

červen 2009
Číhal prověřuje dokumentaci účtů u Citibank a zjišťuje, že i tam jsou falešné podpisy. Banka to odmítá.

  

Zdroj: idnes.cz

 

Diskutovat o tomto tématu můžete na investičním fóru.

 

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 908)
Ne (473)

Celkový počet hlasů: 4381

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...