Diamanty: De Beers, produkce a pokles cen

25.06.2009 20:19

Diamanty ztrácí lesk

Cena surových diamantů klesla od loňského srpna do letošního dubna o třicet až sedmdesát procent.

Největším světovým producentem diamantů je společnost De Beers. Poptávka po diamantech se v uplynulém půlroce výrazně propadla. Index sledující cenový vývoj broušených diamantů se od loňského srpna do poloviny dubna propadl téměř o 30% a dostal se na pětileté minimum. Cena surových diamantů se za toto období propadla ještě více a to o 30% - 70%!

Firmy reagují drastickým poklesem produkce. De Beers omezila těžbu a opracování diamantů v prvním čtvrtletí o 91%. Podobně reagovaly i další velké koncerny. De Beers odhaduje, že jejich letošní produkce letos klesne o 40%-50%.

Jeden z expertů předpovídá, že snížená těžba diamantů v Jižní Africe přetrvá přinejmenším do roku 2011.

Diamanty se řezají a brousí především v Indii. Čtvrtina indických brusičů tak, díky omezení produkce, přišla během posledních šesti měsíců o zaměstnání.

Zhruba osmdesát procent surových a více než polovina broušených kamenů se zobchoduje v Antverpách. Starosti mají nyní i místní obchodníci, neboť se obchody dramaticky snížily.

De Beers již pravděpodobně nebude dále schopen stabilizovat celosvětově ceny diamantů, protože postupně přichází o dominantní postavení. Nastupují velcí kanadští a ruští konkurenti. Je pravděpodobné, že kolísání cen diamantů bude v budoucnosti pokračovat a diamanty jako takové přicházejí o svoji výsadní pozici.

Použité zdroje: Euro 

Více o autorovi se dozvíte na janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 660)
Ne (215)

Celkový počet hlasů: 3875

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.