Euro: Po obřím útoku na euro Brusel rozjíždí akci na záchranu společné měny

10.02.2010 22:35

Po obřím útoku na euro Brusel rozjíždí akci na záchranu společné měny

EU je přinucena pomoci Řecku kvůli obřímu deficitu rozpočtu a rostoucímu dluhu. Schodky veřejných financí, jimiž trpí především jižní křídlo eurozóny (kromě Řecka též Španělsko a Portugalsko), ohrožují stabilitu eurozóny.

První akce v jedenáctileté historii eurozóny na záchranu společné evropské měny se rozjíždí na plné obrátky. Pomoc byla vynucena tvrdým útokem spekulantů na evropskou měnu, kterou navíc ohrožuje Řecko zatížené ohromným dluhem. Podle zdroje blízkého německé vládní koalici se země v hrubých rysech na pomoci Řecku shodly. Informaci přinesl včera vpodvečer list FT Deutschland.

Schodky veřejných financí, jimiž trpí především jižní křídlo eurozóny (kromě Řecka též Španělsko a Portugalsko), ohrožují stabilitu eurozóny. Evropská měna kvůli obavám investorů za poslední dva měsíce oslabila vůči dolaru o 8 %.

Situace došla tak daleko, že euro muselo čelit frontálnímu útoku obchodníků. Objem takzvaných krátkých pozic, jinými slovy sázek na další pokles kurzu eura, totiž vystoupil na 7,6 miliardy dolarů. Tolik peněz obchodníci a hedgeové fondy na pokles jednotné evropské měny ještě nikdy nevsadili. Po zprávách o pomoci ale euro posílilo - zavíralo na kursu 1,3757 k dolaru.

Nyní se rozhoduje mezi několika možnostmi, jak Aténám pomoci. Není však jisté, že pomoc bude mít finanční povahu. Šéfové států EU se dnes kvůli tomu sejdou v Bruselu. "Chtěl bych, aby evropští lídři řekli řeckým úřadům, že výměnou za úsilí, které vynakládají, dostanou od nás podporu," řekl včera končící eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Joaquín Almunia.

Řekové v lednu představili tříletý plán, podle nějž chtějí srazit schodek rozpočtu z nynějších 12,7 procenta pod tříprocentní hranici. Premiér Jorgos Papandreu ale nebude mít prosazení svých plánů jednoduché - dnes spouštějí odboráři sérii stávek, která má ochromit celou zemi.

Pomoc nejistá
Zda se však podaří odvrátit dlouhodobou skepsi investorů vůči eurozóně, není zdaleka jisté. Země mimo eurozónu - Velká Británie či Švédsko - už totiž daly najevo, že s pomocí, kterou navrhují země jako Německo či Francie, mají problém. List Financial Times citoval švédského vládního úředníka, podle kterého by se na pomoci Řecku měl podílet Mezinárodní měnový fond, který má "potřebné technické znalosti".

Jenže členové eurozóny se domnívají, že pokud by k řešení problému přizvali MMF, ohrozilo by to ambice stát se ekonomickou supervelmocí.

Zdroj: ihned.cz

 

Diskutovat o tomto tématu můžete na investičním fóru.

 

Jan Hýsek 

 

  • Chcete se rychle orientovat ve finančních serverech? iAkcie jsou to co hledáte.

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 857)
Ne (370)

Celkový počet hlasů: 4227

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...