Frančíza díl I. Kup si svou práci nebo sázka na jistotu?

18.06.2012 22:52

70-80% nově založených podniků do pěti let zkrachuje nebo jiným způsobem ukončí činnost. Naproti tomu 80% frančízovaných podniků kritických prvních pět let podnikání přežije. Toto je asi nejsilnější argument, jenž uvádějí příznivci frančízového podnikání, kterému odpůrci posměšně říkají „kup si svou práci“.

 

AmRest, jeden z nejznámějších frančízantů ve střední Evropě, provozuje pod licencí restaurace Burger King, KFC, Pizza Hut nebo kavárny Starbucks.

 

Co je vlastně frančíza a jak funguje?

Nabyvatel licence (frančízant) nabývá za úplatu od poskytovatele licence (frančízora) právo poskytovat služby pod značkou frančízora a používat jeho know-how. Příkladem frančízy může být McDonald's či Burger King, ale vnímat frančízu jako fenomén týkající se pouze rychlého občerstvení by bylo chybou. Stejně tak existují frančízy v oblasti vzdělávání (mateřské školky, jazykové školy), finančních služeb (banky, obchodníci s cennými papíry), restaurací, úklidových služeb, fitness center atd.


Stručná historie frančízingu

Kořeny frančízy lze vystopovat až do poloviny 19. století, kdy Isaac Singer vynalezl šicí stroj. Singer prodával licence podnikatelům v různých částech USA, aby zajistil prodej šicích strojů i mimo svůj region. Opravdový rozmach frančízy ale nastal po druhé světové válce. Syn českých rodičů pocházejících z Plzeňska, Ray Kroc, byl tak okouzlen restaurací bratří McDonaldů, že od nich v roce 1955 koupil licenci. Koncept jídelny inspirované pásovou výrobou ve stylu automobilky Ford úspěšně rozvinul a z jedné restaurace v kalifornském San Bernardinu se stal moloch úspěšně ucpávající cévy milionů zákazníků po celém světě.

Dnes se frančízový model používá po celém světě a zákazníci mnohokrát ani netuší, že ona provozovna, kterou navštěvují, nepatří firmě McDonald's nebo KFC, ale někomu jinému.

 

Série článků o frančíze

V následující sérii článků se budeme zabývat frančízou podrobněji, probereme výhody a nevýhody tohoto modelu a podíváme se i na konkrétní příklady frančíz. Kdo ví? Třeba budeme někoho inspirovat k této formě podnikání.

 

Hynek Rozkovec, burzovni-noviny.cz, o autorovi

hynek.rozkovec(z)akciecz.cz

 

 

 

Doporučení

Kontaktní čočky od profesionálů, Oční Centrum - To nejlepší pro Váš zrak

 

 

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.

Přidat.eu záložku

Hynek Rozkovec

24.11.2010 05:33
Rozkovec: Otázky a odpovědi: Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Odpověď Hynka Rozkovce: To je dobrá otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. Varianty jsou jasné: a)...
30.06.2010 14:47
Poplatkoví žraloci českou specialitou? Ale kdeže… Dovolte mi k dnešnímu příspěvku trochu osobnější úvod. Jako dítě a dospívající jsem vnímal Spolkovou republiku Německo doslova jako ráj na zemi. Zatímco moji nezaměstnaní příbuzní z Německa jezdili každý rok na dovolenou do Tuniska, moji pracující...
23.06.2010 06:39
Q.: Je vůbec investice do akcií morální? Nechci být „vrahem z Wall Streetu“. A.: Investice do akcií je vysoce morální a pomáháte tak nejen sobě, ale i lidem okolo sebe. Nevěříte? Čtěte dál. Pokud investujete do akcií, pak podporujete hospodářství dané země. Jak? Čím více lidí investuje do akcií,...
<< 1 | 2 | 3 | 4

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 843)
Ne (357)

Celkový počet hlasů: 4200

Představení

10.11.2020 03:30
Pokud jste někdy toužili mít vlastní dům pár minut za Hradcem...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...