Frančíza díl IV. Konkrétní příklady v ČR

26.06.2012 00:55

 

Na základě žádostí čtenářů se dnes přesuneme více „k věci“, tedy přímo k příkladům frančíz, které jako frančízant můžete provozovat v ČR. Jedná se pouze o základní informace, v případě zájmu samozřejmě můžete kontaktovat přímo frančízora.

 

McDonald's – tvrdý chlebíček hamburgerového frančízanta

Nejslavnější frančízor na světě si je zatraceně dobře vědom své neotřesitelné pozice a svoji licenci neposkytuje zrovna zadarmo. Společnosti McDonald's velmi záleží na zachování  dobrého jména, a proto její podmínky splní skutečně jen málokdo.

Počáteční investice vyjde zhruba na 19 milionů korun, přičemž 40% částky musí pocházet z vašich zdrojů, nikoliv od banky či jiného věřitele. Frančízantem se může stát pouze fyzická osoba a smlouva se uzavírá na 20 let. O výběru lokality přinejmenším v poslední instanci rozhoduje McDonald's, nikoliv frančízant.

Před otevřením provozovny musíte absolvovat jednoroční trénink a vzdělávací program a rozhodně nesmíte být v podnikání nováčkem. Na provoz provozovny je nutné dohlížet osobně. Dále musíte počítat s vysokým průběžným a marketingovým poplatkem (v obou případech cca 5% obratu). Navzdory tvrdým podmínkám se v ČR nalézá 52 frančízovaných provozoven, což představuje 60% všech restaurací McDonald's v naší zemi.


The PUB – to si vypiješ...

The PUB – Pilsner Unique Bar – je skutečně unikátní, a to přinejmenším tím, že si pivo točí host sám u svého stolu. Osobně znám jednu provozovnu v Praze na Smíchově, kde je stále narváno, i když se nenachází zrovna na ideálním místě. Také liberecká pobočka v Pražské ulici si nemůže na nedostatek hostů stěžovat. The PUB má aktuálně v ČR 4 vlastní a 11 frančízovaných provozoven. Došlo dokonce i na „Drang nach Westen“, a tak lze nalézt i 2 provozovny v Rakousku a 1 v Německu.

A jaké jsou požadavky na frančízanty? Licenční poplatek je mírný – 200 tisíc Kč, ale neradujte se: Vzhledem ke konceptu hospody je nutné počítat minimálně s pětimilionovou počáteční investicí, kterou je třeba vložit do vybavení a úpravy provozovny. Průběžný poplatek je stanoven na 2% z obratu. Naproti tomu frančízor slibuje bezplatné poradenství, tísňovou linku a školení.

Osobně se domnívám, že tato frančíza vypadá zajímavě. Frančízor vyžaduje umístění provozovny do centra města s minimálně 50 tisíci obyvateli. To znamená, že mnoho vhodných českých měst je stále neobsazených – namátkou třeba Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, Ústí nad Labem, Kladno či České Budějovice. Teď jenom maličkost – sehnat cca 6 milionů.


Cyrrus – šance pro burzovní vlky

Zajímáte se o burzu a máte makléřské zkoušky? Pak vás možná zaujme nabídka frančízy od společnosti Cyrrus, obchodníka s cennými papíry. Je samozřejmě nutná výborná znalost kapitálového trhu a praxe v obchodování s investičními instrumenty a předchozí úspěšná podnikatelská historie. Podstatou podnikání je zprostředkování investic na burzách v ČR, Polsku, Turecku, Německu a Maďarsku.

Potenciálního frančízanta jistě potěší relativě příznivá poplatková politika. Vstupní poplatek za licenci neexistuje, nahrazuje jej vratná kauce 500 tisíc korun. Je samozřejmě nutné počítat s počáteční investicí do úpravy prostor provozovny, kterou Cyrrus odhaduje na 300-500 tisíc. Dále frančízant platí průběžný roční poplatek ve výši 50 tisíc Kč.

Pokud podmínky splňujete a domníváte se, že obchodování na burze má budoucnost alespoň z pohledu zprostředkovatele - obchodníka s cennými papíry, tak neváhejte. Na druhé straně nelze zastírat, že najdeme obchodníky s příznivější poplatkovou politikou než je Cyrrus.

 

Díl I., díl II., díl. III.

 

Hynek Rozkovec, burzovni-noviny.cz, o autorovi

hynek.rozkovec(z)akciecz.cz

 

 

 

Doporučení

Kontaktní čočky od profesionálů, Oční Centrum - To nejlepší pro Váš zrak

Vlastní internetové stránky zdarma. Rychle a jednoduše. 

Přidat odkaz

 

 

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.

Přidat.eu záložku

Hynek Rozkovec

24.11.2010 05:33
Rozkovec: Otázky a odpovědi: Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Odpověď Hynka Rozkovce: To je dobrá otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. Varianty jsou jasné: a)...
30.06.2010 14:47
Poplatkoví žraloci českou specialitou? Ale kdeže… Dovolte mi k dnešnímu příspěvku trochu osobnější úvod. Jako dítě a dospívající jsem vnímal Spolkovou republiku Německo doslova jako ráj na zemi. Zatímco moji nezaměstnaní příbuzní z Německa jezdili každý rok na dovolenou do Tuniska, moji pracující...
23.06.2010 06:39
Q.: Je vůbec investice do akcií morální? Nechci být „vrahem z Wall Streetu“. A.: Investice do akcií je vysoce morální a pomáháte tak nejen sobě, ale i lidem okolo sebe. Nevěříte? Čtěte dál. Pokud investujete do akcií, pak podporujete hospodářství dané země. Jak? Čím více lidí investuje do akcií,...
<< 1 | 2 | 3 | 4

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 843)
Ne (357)

Celkový počet hlasů: 4200

Představení

10.11.2020 03:30
Pokud jste někdy toužili mít vlastní dům pár minut za Hradcem...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...