GM: Nechat padnout či zachránit?

01.06.2009 18:24

Komentář autora: Firma GM musela kvůli finančním problémům požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli. Americké automobilky, podle mého názoru, směřují do velkých problémů již pár let. Již několik let se jejich akciím vyhýbám a mám k tomu své důvody. Snad jen s výjimkou malé ziskové epizody s Fordem. Nebýt GM tak velká firma a navíc ikona, jistě by již dávno zkrachovala. Jenže pro tu firmu pracuje tolik lidí a tolik dalších firem je na ni napojeno, že se domnívám, že stát udělá co může, aby pomohl zachránit vše co se dá. Bude to ještě zajímavé sledovat. Dnešní vyhlášení bankrotu se trhu celkem zamlouvá a akcie GM rostou až o cca 25%.

Největší bankrot v průmyslu otřásá USA, zkrachovala automobilka GM

Největší automobilka Spojených států a kdysi i největší výrobce vozů světa General Motors (GM) vyhlásil v pondělí bankrot. Jedná se o největší pád společnosti v historii USA. Firma musela kvůli finančním problémům požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Firma, která prostřednictvím Opelu či Saabu působí i v Evropě, se dostala do problémů loni na podzim. Po vypuknutí finanční krize se potýkala s nedostatkem kapitálu. Několikrát musela přerušit výrobu a propouštět. Za celý loňský rok pak prodělala 30 miliard dolarů.

Vláda USA jí dokonce v uplynulých měsících dala finanční pomoc ve výši 20 miliard dolarů.

Pád podniku zejména v posledních týdnech podporovala i americká vláda. Ta dala firmě čas do konce května, aby představila životaschopný plán. Tento záměr se však nezdařil. Nyní by měl do podniku vstoupit stát. Ten by měl získat 60procentní podíl. Do firmy za to vloží dalších 30 miliard dolarů.

Jak poznamenala BBC, bankrotová ochrana dává společnosti čas na restrukturalizaci. Ta by měla být v případě GM radikální. O práci by mělo přijít v USA přes dvacet tisíc lidí.

S finančními problémy se potýkají i evropské pobočky amerického koncernu, tedy Opel, Vauxhall a Saab. Například dlouho se zdál být nejasný osud německého Opelu. O víkendu se pak německá vláda dohodla s GM, že Opel převezme kanadsko-rakouská firma Magna.

GM oslavil 100 let

Společnost General Motors založil 16. září 1908 William Durant. Ještě než Durant začal vyrábět motorové vozy, konstruoval "auta“ tažená koňmi. Právě v roce 1908 GM koupila Buick Motor Company, během následujících let se však koncern rozšířil o výrobu vozů Oldsmobile či Cadillac.

Ještě před několika lety držela GM prvenství v množství prodaných vozů. Jenže právě krize v loňském roce s pořadím největších automobilek značně zamávala. GM, která prodala 8,36 miliónu vozů, předstihla japonská Toyota.

Zdroj: Novinky.cz

 

...GM nyní projde odtučňovací kúrou. Bude mít 60 až 90 dnů na to, aby prodala valnou část majetku a zeštíhlela. Životaschopnou část získá firma, kterou bude kontrolovat americká vláda. Americký ministr financí Timothy Geithner věří, že firma vyjde z bankrotového režimu bez potřeby další vládní pomoci.

Automobilka zaměstnává ve světě skoro čtvrt milionu lidí a ozdravovací kúra ji čeká i mimo USA. S německou vládou se dohodla na novém majiteli automobilky Opel. Stane se jím kanadsko-rakouská společnost Magna....

Zdroj: iDNES.cz

janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 908)
Ne (473)

Celkový počet hlasů: 4381

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...