Goldman Sachs: Investoři jsou stále příliš vystrašeni a zaměřují se na špatné věci

28.12.2009 17:25
Goldman Sachs: Investoři jsou stále příliš vystrašeni a zaměřují se na špatné věci

Hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Group Inc. Jim O’Neill pro Bloomberg TV sdělil, že ho překvapuje, nakolik jsou investoři stále vystrašeni – vystresuje je i malý problém, jako například Dubaj. Namísto toho by měli věnovat pozornost kupříkladu tomu, že před několika dny čínská vláda ohlásila konkrétní kroky k podpoře domácí poptávky, což je ve srovnání s Dubají důležitější.

Ekonom nyní považuje za módní hovořit o přehřívání Číny, tento názor je směšný. Investorům stále nedochází, že tamní vláda dělá promyšlené kroky a že čínský růst táhne spotřeba, není založený na neudržitelných investicích. Bez Číny a dalších velkých rozvíjejících se ekonomik již nyní nelze diskutovat o žádných globálních problémech, ať již se jedná o komodity, měnovou oblast, změnu klimatu, atd.

Podle O’Neilla prezident ECB Jean-Claude Trichet velmi dobře zareagoval na vznik krize, ve srovnání s ostatními centrálními bankéři byl zřejmě nejlepší. Chybou je například zaměření BoE na to, aby udržela výnosy státních dluhopisů na nízké úrovni, protože pokud tyto výnosy půjdou nahoru v důsledku zlepšování ekonomiky, je vše v pořádku.

Hlavním tématem pro rok 2010 bude stažení stimulu, zejména v případě, pokud ekonomický růst pozitivně překvapí, jak O’Neill předpokládá. Je důležité, aby zejména v rozvinutých ekonomikách nedošlo k příliš brzkému stažení, protože oživení je velice křehké.

Zdroj: Bloomberg

 

Jan Hýsek

  

Diskutovat o tomto tématu můžete na investičním fóru.

 

  • Chcete se rychle orientovat ve finančních serverech? iAkcie jsou to co hledáte.

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 663)
Ne (218)

Celkový počet hlasů: 3881

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.