Intel a průlomové technologické inovace
Štítky:
perceptual computing | Google | Apple | IBM | Microsoft | Intel Capital
Žijeme v době velmi zajímavých a často překotných technologických inovací. Žebříčkům světových firem vládnou technologičtí obři jako Google, Apple, IBM a Microsoft (Čtěte Nejcennější značky světa a malý rozbor). Osobně považuji za světového lídra v inovacích právě Google a v době vedení Steve Jobsem to byl Apple.
Nicméně převratné technologické inovace se nedějí každý den. I ty největší firmy si to uvědomují a většinou se snaží postupovat po dvou cestách a to tak, že mají jednak vlastní výzkum a dále se snaží poohlížet po zásadních inovacích jinde. A to jinde znamená, že například koupí zajímavou mladou firmu se zajímavým nápadem či již funkční inovací. Poslední dobou je na velkých nákupech třeba firma Yahoo v čele s Marissou Mayerovou. A nebo firmy postupují tak, že si založí investiční fond, který se specializuje buď na nákup podílů v nových inovativních firmách a nebo přímo iniciuje a sponzoruje vznik start-upů. Zde bych specielně uvedl třeba telekomunikační firmu Telefonica, která má za tímto účelem Wayru. A specielně u telekomunikačních firem je nedostatek zásadních inovací velký problém a hrozí jim, že bez nich budou za pár let zcela mimo hru. Dalším technologickým gigantem, který si drží celosvětově silné postavení a současně v něm pracují tak chytří lidé, že myslí i na budoucnost, je firma Intel. A Intel jde právě cestou, kterou jsem pospal výše, tedy mají svůj investiční fond Intel Capital, který investuje do start-upů a to po celém světě a rozhodně neškudlí. Aby v tom bylo zcela jasno, každá firma touží mít významný podíl v novém velkém hráči typu Facebook či Google (rozumějte mít ten podíl již době, kdy byl ještě "miminko"). Jde zde o mnohonásobné zhodnocení investice či přímo o získání oné zásadní inovace.
Intel a jak to dělají v Intel Capital
Intel Capital má již svoje investiční úspěchy i v ČR. Mají za sebou velmi úspěšný exit z české antivirové firmy AVG a dále z internetového obchodu Mall.
A protože v Intelu pracují velmi chytří lidé, je dobré sledovat, po kterých oblastech právě jdou a co považují za perspektivní. Podle informací od prezidenta Intel Capital se zaměřují na následující oblasti. Intel investuje již nějaký čas do oblasti perceptual computing. Perceptual computing je rozvoj přirozeného ovládání počítače třeba gesty, hlasem nebo očima. S tím přímo souvisí také systémy předvídání vašich potřeb ("co by se vám zrovna teď hodilo? informace o spojích?"). (Čtěte Brýle, kontaktní čočky a počítače ovládané pouhou myšlenkou)
Budoucnost vidí Intel dále v nositelných zařízeních a pokročilých mobilních technologiích. Jde o nositelná zařízení (wearables) jako chytré hodinky, brýle, displeje pro piloty a náramky na sledování sportovních výkonů. Právě pro tato zařízení Intel připravuje procesory, což je jeho hlavní oblast byznysu. Intel počítá s tím, že všechna tato zařízení budou připojená přes mobily či jiná zařízení a bude zde probíhat neustálé stahování a vyhodnocování dat. Stejně tak bude klíčové i zajištění bezpečnosti. Jistě nikdo nechceme, aby se nám někdo naboural třeba do kardiostimulátoru, že?
Další zajímavou oblastí bude třeba rozpoznávání tváří. Intel se bude soustředit rovněž na oblast smartphonů, tabletů a ultrabooků.
Proč je to důležité
A proč jsem tento článek vlastně psal? Hned ze dvou důvodů. Jednak pokud investujete do akcií libovolné firmy, je dobré sledovat, jak se ta firma snaží dívat dopředu a jak si zajišťuje inovace nyní i v budoucnosti. To aby i nadále vydělávala a rostla.
Dále je pro investora dobré, tedy pokud postupuje tímto způsobem, vyhledávat zajímavé obory, které mají velkou šanci, že výrazně porostou v blízké i vzdálenější budoucnosti a tak se jeho střednědobé a dlouhodobé investice mohou zásadně zhodnotit.
Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz
Doporučení
Využíváme CzechNet.org.
Diskusní téma: Intel a průlomové technologické inovace
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.