Jádro: Itálie se vrací k jádru. Kvůli financím i energetické bezpečnosti

14.07.2009 17:07

Komentář autora: Návrat k jádru, který očekávám již pár let a nepochybně nejsem sám, se začíná pomalu a nenápadně realizovat. V současné době je to jeden z nejefektivnějších a současně nejekologičtějších přístupů. 

 

Itálie se vrací k jádru. Kvůli financím i energetické bezpečnosti

Poté co italská společnost Enel dokončí v roce 2013 dva nové jaderné bloky ve slovenských Mochovcích, začne s výstavbou na vlastní půdě. Zlomí tak dvě desetiletí trvající italský strach z Černobylu.

Itálie chce po roce 2013 začít s výstavbu vlastních jaderných elektráren. Na italsko-slovenském fóru v Bratislavě to toto úterý řekl italský ministr pro ekonomický rozvoj Claudio Scajola. Italský parlament minulý týden po dvou dekádách povolil výrobu energie v jaderných elektrárnách, která byla od výbuchu elektrárny v Černobylu zakázána.

Výstavba nových jaderných zdrojů v Itálii by tak začala v době, kdy Slovenské elektrárny (SE) dokončí dva nové bloky elektrárny v Mochovcích. Většinovým vlastníkem SE je italská společnost Enel, jejímž největším akcionářem je italská vláda. Celková investice má dosáhnout do roku 2013 2,7 miliardy eur (70,3 miliardy Kč), z kterých se 2,2 miliardy eur (57,3 miliardy Kč) vykryjí z vlastních zdrojů. Podle Scajoly jde o největší investici italských firem v zahraničí.

"Jakmile dokončíme práci zde, začneme práci v Itálii," řekl Scajola. Dodal, že jeho země platí v současnosti za elektřinu o třetinu více než ostatní země střední Evropy. "Nechceme produkovat elektrickou energii v jaderných elektrárnách v jiných zemích, ale u nás doma, (...) abychom byli doma bezpeční," řekl Scajola.

Na Slovensku plánuje vybudovat jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích ve spolupráci se slovenskou vládou i český ČEZ. Začátek výstavby je plánován na rok 2014, do provozu by měla být uvedena v roce 2020.

Zdroj: ČTK, iHNed.cz

Více o autorovi se dozvíte na janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 660)
Ne (215)

Celkový počet hlasů: 3875

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.