Jak investuje portfolio manažer Ahmet Okumus?

20.09.2011 16:12

 

Už jako teenager chodil Okumus za školu, aby spekuloval na istanbulské burze. Brzy mu ale rodné Turecko začalo být malé, a proto odjel do USA, aby na univerzitě studoval finančnictví a posléze se stal portfolio manažerem. Když ale v posledním ročníku vysoké školy zjistil, že ho již nemají čemu naučit, studií zanechal a vrhnul se střemhlav do bouřlivých vod kapitálových trhů.

V roce 1992 mu jeho matka půjčila 15 000 USD pro investice do amerických akcií. Většinou se tyto rodičovské půjčky stávají nevratnými či nevratitelnými, ale tentokrát tomu bylo jinak. Matčin vklad byl naopak velmi dobře zhodnocen – na šest milionů dolarů v roce 2000! V roce 1997 Okumus založil svůj první hedgeový fond, Okumus Opportunity Fund.

A jaký je jeho recept? 

Akcie, které Okumus kupuje musejí splňovat následující kritéria:

  1. Kupovaná společnost disponuje historickými ukazateli, jako je růst zisků na akcii, tržeb na akcii a peněžních toků na akcii.
  2. Společnost má atraktivní účetní hodnotu.
  3. Cena akcie je hodně nízko, často se obchoduje poblíž nedávného minima.
  4. Dochází k významnému nákupu ze strany insiderů („zasvěcených“, tj. většinou členů vedení společnosti) nebo je vysoký podíl vlastnictví v jejich rukou.

 

Dlužno ovšem podotknout, že i Okumus nepřestál hrozivý pád roku 2008 bez „ztráty kytičky“, a jeho fond Okumus Opportunity Fund byl ke konci onoho roku rozpuštěn. Ahmet Okumus zjevně neunesl fakt, že fond, jehož průměrný čistý roční výnos se pohyboval kolem 35%, ztratil od ledna do října 2008 42,8% své hodnoty. Jiný, řekněme klasický portfolio manažer by jistě chlácholil klienty, že na tom jsou ještě docela dobře, jelikož indexy amerických burz se propadly ještě hlouběji. Ne tak Okumus, zvyklý na dvoj i tříciferná procentuální roční zhodnocení.

Ostatně, velkou část jeho interview pro knihu Úspěch na finančních trzích pokrývají nářky nad jeho dosti neúspěšným pokusem shortovat koncem roku 1999 akcie internetových společností Amazon a Schwab. To, že mu několik měsíců poté dal vývoj na trzích zapravdu, mu už bylo pramálo platné. Ale to je zase trochu jiný příběh.

Zpracováno částečně podle knihy Jacka D. Schwagera, Úspěch na finančních trzích.

 

Hynek Rozkovec

hynek.rozkovec(z)centrum.cz

 

Přidat.eu záložku

Hynek Rozkovec

24.11.2010 05:33
Rozkovec: Otázky a odpovědi: Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Odpověď Hynka Rozkovce: To je dobrá otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. Varianty jsou jasné: a)...
30.06.2010 14:47
Poplatkoví žraloci českou specialitou? Ale kdeže… Dovolte mi k dnešnímu příspěvku trochu osobnější úvod. Jako dítě a dospívající jsem vnímal Spolkovou republiku Německo doslova jako ráj na zemi. Zatímco moji nezaměstnaní příbuzní z Německa jezdili každý rok na dovolenou do Tuniska, moji pracující...
23.06.2010 06:39
Q.: Je vůbec investice do akcií morální? Nechci být „vrahem z Wall Streetu“. A.: Investice do akcií je vysoce morální a pomáháte tak nejen sobě, ale i lidem okolo sebe. Nevěříte? Čtěte dál. Pokud investujete do akcií, pak podporujete hospodářství dané země. Jak? Čím více lidí investuje do akcií,...
<< 1 | 2 | 3 | 4

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 742)
Ne (276)

Celkový počet hlasů: 4018

Představení

10.11.2020 03:30
Pokud jste někdy toužili mít vlastní dům pár minut za Hradcem...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...