Rozhovor s finalistou soutěže Živnostník roku 2011

28.12.2011 14:52

Jan Hýsek

 

Jan Hýsek z Hradce Králové provozuje síť informačních a vzdělávacích serverů a reklamní síť pro podnikatele a investory www.czechnet.org, Soutěže Živnostník roku se účastnil poprvé a získal třetí místo v kraji.

 

Kdy jste začal podnikat a co pro vás bylo motivací? 

Podnikat jsem začal v roce 2007. Do té doby jsem pracoval ve farmaceutickém průmyslu, byl jsem úspěšný a měl jsem velmi dobře placené místo. Když jsem oznámil ve firmě i doma, že chci odejít a začít sám podnikat, byli všichni překvapení. Přejít z pozice zaměstnance do pozice živnostníka je velká změna. Měl jsem několik motivací. Jako zaměstnanec korporace jsem se cítil být úspěšný, ale práce mne již neuspokojovala. Chtěl jsem dokázat víc. Chtěl jsem vymýšlet a vytvářet vlastní věci. Nechtěl jsem být ničím a nikým omezován. To se týká i financí. I když peníze nejsou u mne tou hlavní motivací. Ve skutečnosti jsem šel s příjmem výrazně dolů. Na podnikání je jedna úžasná věc. Pokud člověk neuspěje, může si stěžovat pouze sám sobě a neúspěch není na koho svést. Pokud se vám naopak daří, sklidíte všechny plody svého úspěchu. A to je báječné. Podnikání považuji za speciální disciplínu. Je třeba to zažít. Zaměstnanci se to špatně vysvětluje. Pokud jste to zatím nevyzkoušeli, doporučuji. S malým podnikatelským záměrem lze začít i po večerech a s minimálním kapitálem. Stačí k tomu počítač, internet, mobil a pár tisíc korun a samozřejmě nápad a nadšení.

 

Máte v oboru velké konkurenty? 

Upřímně řečeno, konkurenci nemám žádnou či téměř žádnou. A tím myslím celorepublikově. Tedy ne, že by jednotlivé oblasti, kterým se věnuji, nebyly vysoce konkurenční. Zatím jsem však v ČR neviděl nikoho, kdo by je dokázal propojit tak jako já. A vznikají tím celkem unikátní projekty a služby. Současně vidím ohromný prostor pro zlepšení a to ve všech mých aktivitách. Začínám do projektů postupně zapojovat i další spolupracovníky. Ale všechno má svůj čas a některé věci potřebují uzrát. V určité fázi člověk zjistí, že již není schopen sám všechno časově zvládat a že je třeba se o práci podělit a současně musí spolupracovníkům důvěřovat v tom, že práci udělají v odpovídající kvalitě. Určitě nejsem jediný, který věří, že si danou práci nejlépe udělá sám, ale nelze to tak dělat donekonečna. Všichni máme pouze 24 hodin/den.

 

Píšete vlastní články pro několik serverů 

Ano. Především mne to velmi baví. A má to několik báječných výhod. Na prvním místě je to velmi dobrá reklama. Svůj první blog jsem začal psát někdy před čtyřmi lety. Nestálo mne to ani korunu a měl jsem s ním velký úspěch. Velmi rychle se stal nejčtenějším finančním blogem v ČR a především, vešel jsem v dané on-line komunitě ve známost a získal jsem díky němu jedny z prvních klientů. Dnes to všem začínajícím podnikatelům doporučuji. Založte si vlastní blog a pište vytrvale užitečné a nápadité texty z vašeho oboru podnikání. Můžete si tak udělat velkou reklamu a zadarmo. Doporučuji blogovací systém Googlu www.blogger.com. Psaní vlastních článků a textů pro mne představuje vytváření originálního obsahu mých serverů a i díky tomu si u mne firmy a podnikatelé pronajímají reklamní prostor a chtějí na mých serverech publikovat jejich PR články atd.. Vše je popsáno na www.czechnet.org. A to není vše. Článek lze napsat tak dobře a tak šikovně rozšířit po síti, že se na jeho základě přímo ozývají noví klienti či investoři do nových projektů. A to nejen pro moje vlastní projekty, ale i pro projekty dalších firem či podnikatelů. I proto se z toho stala další vyhledávaná služba. A je zde i další velký přínos. Již několik let mi chodí do mých emailových schránek dotazy lidí z celé republiky, dokonce i ze zahraničí. A protože se některé otázky notoricky opakují, začal jsem již před lety tyto otázky a odpovědi zveřejňovat na svých serverech a tak nejenže šetřím vlastní čas, ale především pomáhám velkému počtu lidí. Tím myslím desítkám tisíc lidí, kteří na internetu každý den hledají odpovědi na své otázky. A tak se asi není čemu divit, že všechny moje servery navštěvuje více než 6000 lidí každý den. Zde nejde jenom o peníze, jde o víc. A je dost možné, že jsem již dnes v první trojce nejčtenějších autorů/blogerů v ČR.

 

Jaké překážky jste při cestě na podnikatelský vrchol musel překonat? Měl jste někdy chuť s podnikáním skončit?

Nikdy jsem moc nepochyboval o budoucím úspěchu. Preventivně jsem za sebou spálil všechny mosty. Tím neříkám, že to bylo, je a bude snadné. Naopak. Měl jsem období, kdy se stav mojí hotovosti tak snížil, že jsem si musel půjčit od rodiny na naftu do auta, abych mohl dojet za novým klientem na Moravu. Ale překonal jsem to a jsem na to hrdý a dodalo mi to i kuráž do dalších aktivit a bojů. Pokud snad někdy něco přibrzdilo či výrazně omezilo moje podnikání, tak to byla a je Česká národní banka, která dohlíží na podnikání na finančních trzích. Od ČNB mi již nějaký čas chodí až třicetistránkové dopisy, které potom po večerech studuji a ne vždy mi je jasné, co po mne ČNB vlastně chce a to dokonce i po poradě s odborníky. Tak by to ale nemělo být. S podnikáním jsem však nikdy neměl chuť skončit. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě a jsem šťastný, že jsem se k tomuto riskantnímu kroku před lety odvážil.

 

Jaká jsou vaše očekávání od vítězství v soutěži? 

Tak to je zcela prosté. Je to skvělá reklama. Oficiální logo vítěze soutěže jsem si již umístil na svoje servery. Je to samozřejmě výborná reference. Nejeden podnikatel si může koupit reklamu za miliony, ale ne všechny věci se dají koupit. A je perfektní, že se rozhovory s finalisty soutěže Živnostník roku objevují například v Hospodářských novinách, které osobně čtu každý den. Mimochodem, byl skvělý nápad dát vítězům celoroční předplatné HN. V konečném důsledku tedy vítězství v této soutěži (3.místo) opět posune moje podnikání kupředu.

 

Co pro vás ocenění znamená? 

Na prvním místě jsem potěšen. Současně je to pro mne motivace k ještě lepšímu výsledku v příštích ročnících. Třetí místo je třetí místo a vítězství je vítězství. Což tedy znamená jediné. Vylepšit do příště svůj byznys model a dosáhnout ještě lepších podnikatelských výsledků. Je to výzva. A já jsem, jak jste možná již poznali, soutěživý typ.

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.

Přidat.eu záložku

Osobnosti a vůdci

05.06.2009 13:40
"Nabídka peněz exploduje, akcie porostou. Peníze, které tisknou centrální banky, způsobí růst cen na rozvíjejících se trzích. Teď je sice čeká pokles, ale dlouhodobě půjdou nahoru. Proto tam co nejvíce investujeme." Mark Mobius Výkonný šéf TEMPLETON ASSET MANAGEMENT Zdroj: HN JanHýsek.com
03.06.2009 02:05
KSČM: Komunisté si stěžují Janečkovi kvůli dokumentu o Miladě Horákové Komentář autora: Co k tomu dodat? Budu se opakovat, ale komunismus a fašismus je pro mne jedna a tatáž kategorie. Pro ty, kteří patří mezi nejmladší ročníky a o dějiny se nezajímají: komunisté odsoudili ve vykonstruovaném...
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 972)
Ne (536)

Celkový počet hlasů: 4508

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...