Klíč k určování finančních podvodníků

11.04.2013 05:43

Článek Klíč k určování finančních podvodníků vyšel v originále zde. Komentář najdete pod článkem.

 

Klíč k určování finančních podvodníků

Vaše peníze jsou nějak sexy. Kdekdo po nich pálí, uchází se o ně.

Někdo to s nimi i s vámi myslí vážně, někdo je podfukář. A často to není jednoduché rozpoznat. Klíč k určování podvodných firem pro vás připravil Pavel Kohout.

Nic není stoprocentní. Ne všechny společnosti, které vykonávají nelegální nebo přinejmenším problematickou činnost na finančním trhu, budou vykazovat všechny znaky podle našeho klíče. Může se také snadno stát, že slušná firma naopak některým z nich oplývá. Jde ovšem o míru a pravděpodobnost: pokud někdo níže nastíněnému popisu spíš odpovídá, je pravděpodobnost, že půjde o neseriózního podnikatele, zkrátka příliš vysoká na to, abyste riskovali štěstí svých peněz i své.

 

1. Žádné finanční informace

Seriózní firma publikuje účetní výkazy minimálně jednou ročně ve výroční zprávě. Podvodníci to téměř nikdy nedělají – a naopak, nenajdete jedinou slušnou firmu, která by tajila své finance.

Výjimku tvořila pověstná společnost KTP Quantum, která hrdě prezentovala své účetní výkazy za několik let. Měly prokázat dynamický růst aktiv společnosti, a tudíž její sílu – ve skutečnosti se z nich dalo při alespoň základní znalosti účetnictví snadno vyčíst, že jde o letadlo, v jehož rámci jsou výnosy starých klientů financovány přímo z investic nových klientů. Společnost zkrachovala v roce 2002 a od té doby se nestává, že by podvodníci prezentovali své finance podobným způsobem.

 

2. Nerealistické sliby

Dvojciferné „garantované“ výnosy v době nízkých úrokových sazeb neslíbí nikdo slušný. Mimořádně šikovný manažer rizikového fondu může třeba dosáhnout velkých výnosů i v době krize, ale nikdy nebude nic garantovat, pokud není podvodník.

Nerealistické sliby mohou zahrnovat i zdánlivě seriózní prezentace výnosů v minulých letech, ovšem bez varování, že tyto výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

V prostředí, kdy spořicí účty nesou kolem dvou procent, nelze očekávat, že by výnosy jako čtyři procenta, šest procent, nebo dokonce větší, byly bez rizika. Vždy je třeba ptát se, kde je riziko a jakou má podstatu. Sliby typu „naši geniální manažeři dokážou dosahovat desetiprocentních výnosů bez rizika“ jsou, bohužel, z říše pohádek.

Pokud jde o garance nebo záruky, vždycky se ptejte, kdo garantuje co, na základě jaké smlouvy, podle jakého práva a zda vůbec má čím ručit. Hodnota garance poskytnuté firmou z poštovní schránky v Dubaji, o které nevíte nic, je nulová. Pak se můžete vypravit do Dubaje a soudit se o ztracené prostředky.

 

3. Anonymita

Pokud internetová prezentace nepředstavuje vedoucí osoby firmy plným jménem, životopisem a fotografií, je to signál, že nechtějí být příliš na očích. Řídící orgány firmy se dají sice dohledat přes obchodní rejstřík, ale není záruka, že nejde o nastrčené bílé koně. Anonymita je vždy signálem pokoutnosti.

 

4. Zneužívání bankovní terminologie

Termíny jako „banka“, „vklad“ nebo „spoření“ jsou vyhrazeny pro instituce, které drží platnou bankovní licenci od České národní banky. Nikdo jiný je nesmí používat. Pravidelné investice nesmějí být nazývány „investiční spoření“ nebo podobně.

Jakmile nějaká firma bez bankovní licence používá uvedené termíny v souvislosti s nabídkou vlastních služeb, je to ilegální a mělo by to být hlášeno ČNB. V lepším případě je to signál pouhé neprofesionality; v tom horším je to známka zlého úmyslu.

Nebankovní společnosti (například makléřské firmy nebo investiční společnosti) smějí používat termín „účet“, „konto“ (například AXA CZK Konto) a samozřejmě i „úvěr“. Smějí také nabízet spoření a vklady, ovšem za podmínky, že jde o služby poskytované licencovanými bankami.

 

5. Podivný domicil

Podvodné společnosti používají často (i když ne vždy) exotické domicily. Vyskytly se mezi nimi například Dubaj, ostrovy v Karibiku, Panama, Seychely, ale také Japonsko, Rakousko, nebo dokonce Švýcarsko. Samozřejmě, ne každá firma, která sídlí na ostrově Guernsey nebo Curaçao je podvodná, ale v těchto případech je třeba zvýšené ostražitosti.

Ani zmíněné Švýcarsko není zárukou solidnosti. Naopak mezi typicky seriózní domicily patří Lucembursko, Irsko a nezaznamenali jsme zatím žádný případ na Maltě. A samozřejmě, mnoho podvodných firem můžeme najít přímo v naší drahé vlasti.

 

6. Podivná internetová prezentace

Neumělá grafika, křiklavé barvy, pohyblivé efekty, programátorské i pravopisné a gramatické chyby – to sice ještě není důkaz nesolidnosti, ale rozhodně indicie, že něco nemusí být v pořádku. Podvodníci bývají obvykle lakomí a šetří i na grafickém designu a návrhu internetových stránek. Na druhé straně, ani špičková profesionální grafika není zárukou, že všechno je perfektní.

 

7. Nátlak na klienta

„Unikátní příležitost“, „pouze pro omezený okruh klientů“, „brzy bude pozdě“ – toto vše může být pravda i u seriózních produktů, ale podvodníci používají tyto argumenty nepřiměřeně často a dotěrně.

Časté telefonování klientům a pobízení k častému obchodování na burze je jedním z nejtypičtějších rysů méně solidních makléřských firem, které těží z poplatků. Neslavně proslulá firma Capital Partners již naštěstí nemá licenci a není aktivní, ale jsou další podobné.

 

8. Nesmyslné finanční nebo konspirační teorie

Jedním z triků je obloudit klienta složitou „odbornou“ terminologií, vzorci, schématy a podobnými pomůckami, které mají vytvořit iluzi odbornosti. Někdy jsou tyto triky tak důvěryhodné, že ani profesionál je na první pohled neprohlédne. Proto pozor na příliš „sofistikované“ prezentace a manuály.

Pamatuji na celá skripta, která vypadala jako učebnice finančních derivátů pro absolventy matfyzu. Šlo o marketingový materiál jedné podvodné firmy, který vypadal velmi přesvědčivě – stačilo ale přečíst si první odstavec, ze kterého bylo zřejmé (nikoli ovšem laikovi), že jde o boudu. Hlavní pointou byly údajné vysoce výnosné cenné papíry, které americký Fed prodává jen vybranému okruhu spřátelených bank jaksi „pod pultem“. Samozřejmě, vše bylo vymyšlené, ale pro laiky velmi přesvědčivě.

 

Ptejte se u ČNB

Pokud kterákoli finanční firma splňuje byť i jen jedinou z podmínek číslo 1 až 4, je přinejmenším velmi podezřelá. Pokud jich v tomto rozmezí splňuje více (a navíc něco od 5 až 8), pak není pochyb.

Jak ještě poznat nesolidní finančníky zcela spolehlivě? Existuje seznam podezřelých subjektů na stránkách České národní banky (starší upozornění najdete zde).

Tento seznam je schopen ušetřit mnoha lidem mnoho peněz. Samozřejmě platí, že nepřítomnost určité firmy v seznamu ještě není zárukou její solidnosti. 

Pavel Kohout

 

Komentář PS:

Když to vezmu postupně:
1] rozhodně žádná "seriózní finanční instituce" NIKDY nezkreslovala svoje výsledky, takže to je dobré měřítko důvěry pro všechny :) Nepamatuji, že by jediná banka kdy lhala, vy ano?
2] cokoliv nad 2% ročně je z říše pohádek, to je jasné. Protože zbytek už je jen pro vyvolené (čtěte bankovní instituce). Znám garantované investice (národními bankami) v řádech jednotek, desítek procent ročně...ale ne pro všechny :)
3] anonymita - kdo se schovává, to je podvodník. Aneb stačí si najít za sebe figurku, tu nastrčit a jste seriozní :)
4] zneužívání bankovní terminologie - tak za to bych zavřel většinu už řadových úředníků v bankách :)
5] podivný domicil - Dubaj, Panama, nedejbože Karibik.....aha ehm a kdeže to daní Erste? Seyschelly? Ale to je něco jiného, to je přeci solidní nadnárodní korporace, že?
6] podvodníci bývají lakomí - to je jak z pohádek tisíce a jedné noci ;)
7] nátlak na klienta - nejhorší je typu - už jste zajištěný do důchodu? Naše penzijní fondy, penzijní pojištění..... souhlasím, nátlak nepřípustný
8] nesmyslné konspirační teorie - Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je kralovství nebeské :)

 

ALE HLAVNĚ
Ptejte se u ČNB - protože tam naštěstí vše vědí, znají, ba i klíče mají (od toho co ještě neznají), jsou úžasní a neomylní a pomohou. Však jsou tu pro nás, placeni z našich daní. Ruku nahoru, komu kdy tato instituce pomohla?!

Suma sumárum, jsem rád, že nejsem finanční expert :) A když budu chtít radu kam s penězi, vím, na koho se obrátit. Vždyť tam mě o tu starost (i peníze) připraví.

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.

Články

08.05.2013 23:43
  Občas se mezi známými zmíním, že mimo Facebooku jsem také na Twitter. A připadám si při tom jako nějaký geek. Zatímco na Facebooku je naprostá většina, zatím neznám téměř nikoho, kdo by na sociální síti Twitter přítomen byl. Zatímco třeba v USA, kde je na Twitteru spousta lidí (nejvíce...
06.05.2013 02:45
Studujte lídry! Když se chcete naučit špičkově plavat, sledujete a napodobujete špičkové plavce. Když se chcete stát lídrem, studujte lídry. Nemáte sice jistotu, že se také stanete jedním z nich, ale je to nadevší pochybnost dobrý začátek. Je lhostejné, zda se jedná o historické postavy či...
04.05.2013 23:20
Projekt: Fitness a wellness centrum v Pardubicích Popis projektu: Hledáme investora pro plánovaný projekt fitness a wellness centra v Pardubicích. Máme mnohaleté zkušenosti s vedením fitness centra. Máme licenci pro provoz fitcentra a máme také zajištěný prostor v centru Pardubic. Máme...
04.05.2013 00:38
1 EU chce zdanit chytré telefony. Příště daň ze vzduchu 2 Zajímavé akcie: Rio Tinto 3 Tip: investice budoucnosti? 4 Nový finanční portál na scéně (PR článek) 5 Proč Češi obchodují přes e-broker.cz společnosti Fio? 6 Děláte...
02.05.2013 22:38
Andrej Babiš, foto: nova.cz   Andrej Babiš očima Jana Hýska Zajímavějšího československého byznysmena abyste pohledali. Měl jsem tu čest se s panem Babišem několikrát setkat, slyšet ho mluvit, pozorovat ho. A tak si dovolím tvrdit, že jej již nehodnotím pouze na základě prvního dojmu. Je to...
01.05.2013 20:55
Proč? Platí jim totiž nejvíce ze všech. V tabulce níže můžete porovnat jakou sazbou je úročen dluh na kreditních kartách Čechů v porovnání s dalšími okolními zeměmi. Země Úročení dluhu na kreditních kartách...
29.04.2013 03:56
Zdeněk Hostomský, vědec, manažer, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, foto: idnes.cz   Typický rys americké kultury, který mi učaroval Je to odvaha kombinovaná s možnostmi, kde nerozhoduje ani množství peněz, nebo jaké má člověk vzdělání. Podaří se, vyděláš hodně? Výborně....
26.04.2013 22:09
Aby si publikování PR textů a článků na našem serveru Akciecz.cz mohly dovolit i středně velké a malé firmy, rozhodli jsme se dočasně snížit ceny za PR články o dramatických 80%. Cena ze jeden PR článek je tedy nyní až do odvolání snížena z 5000,-Kč na 1000,-Kč. Dovolujeme si tvrdit, že takovýto...
24.04.2013 22:40
Server Investportal pro vás na měsíc květen připravil finanční odměnu za nejlepší květnový příspěvek. Jaká to cena je a jak se postupuje najdete zde. Účastnit se může každý kdo umí alespoň trošku psát a formulovat myšlenky. Jdete do toho s námi?    Využíváme První CZ reklamní systém pro...
24.04.2013 14:08
Stále jedna z nejsilnějších značek na světě   Včera po uzavření US trhů společnost Apple (AAPL) zveřejnila výsledky. Za fiskální 2Q oznámila zisk 9,5 mld. USD (-18 %), tj. 10,09 USD/akcii. Jednalo se o první meziroční pokles zisku za poslední dekádu, trh však čekal výsledek ještě horší na...
<< 27 | 28 | 29 | 30 | 31 >>

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 904)
Ne (469)

Celkový počet hlasů: 4373

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...