Legg Mason: Končí zvrácená náklonnost investorů k dluhopisům, budoucnost patří akciím

11.02.2010 14:25

Legg Mason: Končí zvrácená náklonnost investorů k dluhopisům, budoucnost patří akciím

Při pohledu na vývoj posledních 10 let je náklonnost investorů k obligacím namísto k akciím pochopitelná, nicméně při pohledu na pravděpodobný vývoj následujících 10 let ji považujeme za zvrácenou. V uplynulých 10 letech obligace drtily akcie, když bezrizikové státní dluhopisy vynášely více než 6 % ročně, zatímco na akciích se v průměru prodělávalo. Před 10 lety byly akcie drahé, nyní nejsou.

V příštím desetiletí bude situace značně odlišná. Vzhledem k postupnému (nebo i rychlému) oživení Fed stáhne monetární stimuly, k nimž přistoupil v době krize, a zmenší svou rozvahu. Neutrální klíčová sazba Fedu by se měla nacházet na úrovni 2,5 %, možná i výš. Výnos desetiletých státních dluhopisů by se měl v dlouhém období pohybovat na stejné úrovni, jako je růst nominálního HDP, takže by měl dosahovat asi 4,5 % - 5,5 %. To povede k podstatným ztrátám na státních dluhopisech a pravděpodobně také na dluhopisech společností s vysokým ratingem. Dluhopisy s vysokým výnosem by si měly vést lépe, i vloni jejich ceny výrazně narostly a relativně k akciím si vedly nejlépe v historii. Toto vše předpokládá mírnou inflaci od 2 do 3 %. Mají-li pravdu inflační medvědi, dluhopisy se stanou katastrofou.

Akcie jsou ale o něčem jiném. Po deseti letech v divočině jsou velmi kvalitní akcie velkých amerických společností ve srovnání s dluhopisy levné. Tituly jako Merck se obchodují za dvanáctinásobek zisků letošního roku a vynášejí více než 10leté vládní dluhopisy. IBM zaznamenává rekordní zisky, obchoduje na dvanáctinásobku letošních očekávaných zisků, kupuje své akcie každý rok a v uplynulých pěti letech navýšila své dividendy o 25 % za každý rok. Historicky akcie zajišťují ochranu proti inflaci, jakou obligace poskytnout nemohou.

Vedle akcií společností s velkou kapitalizací jsou atraktivní i tzv. „tituly nízké kvality“, řada z nich se obchoduje pod účetní hodnotou. Například akcie regionálních bank patřily mezi nejhorší akcie v jinak dobrém roce 2009, ale rok 2010 začaly energicky. Spousta z nich má dost kapitálu a již letos zaznamená vrchol ztrát z úvěrů, přesto se obchoduje pod účetní zůstatkovou hodnotou dlouhodobého hmotného majetku. Letošní rok by mělo také dojít k boomu v oblasti fúzí, protože firemní rozvahy jsou většinou bohaté na hotovost a zisky opět míří výš.

Obecně se domnívám, že tituly, které se obchodují na nízkých cenách relativně k účetním hodnotám, jako např. nízký poměr ceny k ziskům, k účetní hodnotě vlastního jmění či ke cash flow budou letošními vítězi. Společnosti, jejichž ceny aktiv již odrážejí vývoj zisků ve střední fázi cyklu, jako např. suroviny a cyklické průmyslové tituly, si tak dobře nepovedou. Zdá se, že ceny průmyslových kovů i ropy již dost předběhly vývoj fundamentu. Ceny průmyslových kovů zaznamenaly obrovské posuny stejně jako ropa – zdá se, že společně stojí v čele fundamentů. Pokud budou Číňané pokračovat se svým utahování rychleji, než trhy v současnosti předvídají, věci by se mohly rychle zamotat.

Dolar zůstává divokou kartou, která by mohla akciový trh podpořit, pokud bude jeho nově nalezená síla oproti euru trvat, protože investoři v Evropě mají zřejmě stále svá portfolia vychýlena směrem od amerických akcií. Euro za 1,25 dolarů na konci tohoto roku by nepřekvapilo a i tak by stále nebylo levné.

Mám za to, že rok 2010 bude dobrým rokem pro akcie a výzvou pro obligace. Nízká inflace, dobrý ekonomický růst, dostatečná likvidita, rostoucí korporátní zisky, atraktivní valuace a pokračující skepticismus investorů by se mohly spojit a posunout trh, možná i výrazně. Podle současného konsenzu by to mohlo být o vysoké jednociferné, či nízké dvouciferné číslo. Pokud je tento konsensus chybný, bude to podle mého tím, že je příliš nízko a ne příliš vysoko.

Autorem článku je Bill Miller, investiční ředitel společnosti Legg Mason Capital Management.

Zdroj: Financial Times

 

Diskutovat o tomto tématu můžete na investičním fóru.

 

Jan Hýsek 

 

  • Chcete se rychle orientovat ve finančních serverech? iAkcie jsou to co hledáte.

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 663)
Ne (218)

Celkový počet hlasů: 3881

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.