Lloyd Blankfein: Osobností roku je dle Financial Times šéf Goldman Sachs

05.01.2010 22:53

Komentář autora: Mám z toho upřímnou radost. Jediné tři bankovní tituly, které jsem kdy v USA nakoupil a většinu těchto akcií stále držím, jsou právě tyto tři banky:

  • Bank of America - BAC
  • Citigroup - C
  • Goldman Sachs - GS

A byly to zatím jedny z mých nejlepších investic v životě. Má slova si můžete snadno ověřit například zde. O těchto třech titulech a jejich potenciálu jsem i nadále přesvědčený.

 

 

Osobností roku je dle Financial Times šéf Goldman Sachs

Šéf nenáviděné banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein je podle ekonomického listu Financial Times osobností roku 2009. Důvodem volby prestižního deníku je skutečnost, že Goldman Sachs prošla nejlépe finanční krizí. Letos může dosáhnout rekordního zisku a na bonusech vyplatí svým zaměstnancům až 23 miliard dolarů.

Banka přitom těží z toho, že krize smetla konkurenční banku Lehman Brothers a škaredě poškodila další investiční banky Bear Stearns a Merrill Lynch. Zároveň si na své obchody půjčuje od americké centrální banky Fed prakticky za nulové úroky, což jí přináší bezpracné zisky.

Právě pod Blankfeinovým vedením se přitom dostalo do popředí obchodování na finančních trzích, ustoupilo naopak poradenství při fúzích a akvizicích a vydávání akcií a dluhopisů. Blankfein přitom dokázal uřídit zvýšené riziko, které obchody s akciemi, dluhopisy, měnami či ostatními cennými papíry přináší.

List Financial Times přihlédl nejen k pozitivům šéfa Goldman Sachs, ale i k jeho prostořekosti. Blankfein například tvrdil, že by se banka obešla bez pomoci Fed. Na to ostře reagoval ministr financí Timothy Geithner, který uvedl, že náporu klientů vybírajících peníze z finančních institucí by neodolala ani Goldman Sachs. Ostatně sama Goldman Sachs se narychlo přeměnila z investiční banky na banku, aby mohla na státní pomoc dosáhnout.

Vrcholem však bylo Blanfeinovo tvrzení v rozhovoru pro Sunday Times, kde ospravedlňoval své postoje a chování tím, že dělá boží dílo. S tím jistě řada Američanů nesouhlasí. Panuje totiž podezření, že Goldman Sachs vydělává na svých politických konexích. Například bývalý ministr financí Henry Paulson přišel do úřadu právě z šéfovského křesla Goldman Sachs.

Zdroj: tyden.cz

 

* Pozor! Toto není investiční doporučení! *

 

Jan Hýsek

  

Diskutovat o tomto tématu můžete na investičním fóru.

 

  • Chcete se rychle orientovat ve finančních serverech? iAkcie jsou to co hledáte.

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 863)
Ne (378)

Celkový počet hlasů: 4241

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...