Nabucco: Evropa podepsala smlouvu o Nabuccu

14.07.2009 00:26

Komentář autora: Projekt Nabucco je, podle mého názoru, jeden z nejdůležitějších energetických projektů za mnoho desítek let. Upřímně řečeno, mělo to být již dávno hotovo. Není to nic pěkného být napospas ruským manipulativním technikám.

Evropa podepsala smlouvu o Nabuccu 

Evropská unie už nebude závislá jen na ruském plynu vedeném přes Ukrajinu. Mezivládní dohodu o plynovodu Nabucco podepsali v pondělí zástupci čtyř zemí EU a Turecka. Plynovod má do Evropy přivádět plyn z oblasti Kaspického moře a Středního východu. Není zatím ale jisté, kdo ho bude plynem zásobovat.

Hlavním cílem projektu plynovodu Nabucco je zajistit nezávislost Evropy na ruském plynu, který tvoří třicet procent evropské poptávky po plynu. Jednání o projektu Nabucco se obnovila po lednové plynové krizi, kdy kvůli sporům Ruska a Ukrajiny o ceny plyn do Evropy několik dní neproudil.

Plynovod by měl měřit 3 300 kilometrů a může jím do Evropy proudit až 31 miliard kubických metrů zemního plynu ročně. První dodávky by plynovodem měly protéct v roce 2014.

Nabucco bude přivádět plyn z oblasti Kaspického moře a povede přes Turecko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Rakousko, kde bude končit. O stavbě plynovodu jedná Evropa s Tureckem sedm let. Podpis smlouvy se podařilo dohodnout na květnovém summitu v Praze.

"Projekt Nabucco má zásadní důležitost pro evropskou energetickou bezpečnost a její snahu diverzifikovat dodavatele plynu a trasy jeho transportu," uvedl v pátečním prohlášení předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Nad projektem Nabucco ale stále visí několik otazníků. Zatím se například neví, kdo bude plynovod zásobovat. Jako o možných kandidátech se uvažuje o Íránu, Iráku, Kazachstánu, Turkmenistánu i Egyptu.

V současné chvíli je pouze Ázerbájdžán připraven zásobovat Nabucco patnácti miliardami kubíků plynu ročně. Ani Ázerbájdžán ale není stoprocentně jistým dodavatelem, před dvěma týdny se jeho představitelé dohodli na prodeji části plynu do Ruska.

Projekt stavby plynovodu Nabucco, který má Evropě zaručit alternativní dodávky zemního plynu, se nelíbí Rusku. Jeho zástupci podepsali v květnu dohody s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií, které mají urychlit výstavbu nového plynovodu South Stream. Ten naopak závislost Evropy na plynu z Ruska zvyšuje.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz,

Více o autorovi se dozvíte na janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 908)
Ne (473)

Celkový počet hlasů: 4381

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...