ODS a TOP 09. Kapacita elitních vepřínů je omezená

29.10.2011 01:16

Jak informují Hospodářské noviny, vládní ODS zaznamenala v poslední době úbytek více než 2000 členů, má jich nyní zhruba 28 000. Také TOP 09 má "personální potíže". Druhá velká pravicová strana má celkem zhruba 4000 členů. Noví členové se do TOP 09 nehrnou. Ukázaly to údaje zveřejněné na víkendových sjezdech obou stran.

ODS tvrdí, že úbytek jejích členů je způsoben změnou pravidel, která strana zavedla kvůli takzvaným velrybářům, tedy účelovému nabírání nováčků. V souvislosti s blížícími se krajskými volbami předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg upozornil delegáty královéhradeckého sněmu, že strana si při přijímání nových členů musí dát pozor na lidi, kteří by ji mohli poškodit, případně by ji použili jako výtah k moci.

Věci znalí pozorovatelé se po přečtení těchto řádek musejí nutně rozchechtat hurónským smíchem. Proč? Protože dobře vědí, že ODS ani TOP 09 o nové řadové členy alespoň ve velkých městech nestojí. Nezávisí na kvalitě uchazeče o členství nebo jeho minulosti či jeho referencích. Jde prostě o to, že straníci-čuníci nechtějí ke korýtkům pustit další prasátka.

 

 

Kolik existuje lidí, kteří se hlásili do ODS a jejich přihlášky byly ignorovány. Urgence bývají odbývány výmluvami nebo mlčením. Dokonce takoví lidé založili i stránku - Chci do ODS. Někteří z nich stačili zachytit TOP 09 nebo Věci veřejné ve fázi, kdy ještě bylo potřeba doplnit stavy. Jakmile byl stav dostačující a dostavil se i úspěch ve volbách, proč nabírat další zájemce?

Takto jsou odmítáni bez udání důvodu i zájemci o členství v TOP 09. A zdá se, že v topce nastal i nadstav a je třeba se naopak členů zbavovat. Samozřejmě přednostně těch nepohodlných. A nejde jen o případ z Brna, kdy došlo k vyloučení člena, který si své prohlášení do médií nenechal schválit "nahoře".

Podle blogu Jany Urbanové se vedení strany podle řadových členů topky zbavuje neposlušných a hraje si na elitu, která nemusí dodržovat zákony. Za všechny to v rozhovoru shrnul špičkový chomutovský lékař Jan Flaška. Dovolte mi citaci:

"Děje se vylučování  členů TOP 09 i v jiných regionech, takovýmto způsobem?

Chomutov není jediným místem, i v jižních Čechách se toto dálo, Trutnovská výzva je též známá. V mosteckém regionu je situace obdobná a dokonce jsem dostal informaci i z karlovarského kraje – z Chebu. Jde v podstatě o boj. Politici, resp. „aparátčíci“, kteří se z různých stran stáhli do TOP 09, vidí v nových členech „nebezpečí“ pro vlastní kariéru, protože o to jim vskutku jde!

Jejich zkušenosti z fungování aparátu stran a dlouholeté zkušenosti s „procedurálními průtahy“ jsou značné a dovolují jim při znalostech tohoto procesu kdykoliv byť i drobných skulin v pravidlech k podrazu využít! Je to totiž pro ně existenční otázka. Posty, které ve státní správě zastávají, jsou jejich politickou „trafikou“. Bez politické příslušnosti by zřejmě nebyli nominování ani na posty řadových úředníků, protože na to by jejich kvalifikace nestačila!"

Celý rozhovor najdete zde.

Osobně se domnívám, že v TOP 09 dělají prvostraníci nechtěně tzv. křoví recyklovaným politikům z KDU-ČSL, ODA, US či ODS. Podobně jako když se účastníte výběrového řízení, o jehož výsledku je už předem rozhodnuto.

Na závěr si dovolím vyslovit úvahu, která se mnohým nebude líbit. Zatímco v dobách komunismu se naši rodiče museli členství v KSČ vyhýbat mnohdy i velmi rafinovanými fintami a výmluvami, nyní se o to samé pokoušejí ODS a TOP 09 z druhé strany. Přitom KSČ by vás uvítala s otevřenou náručí a váš postup v kariéře byl zaručen! Že jste museli souhlasit se sovětskou invazí v roce 1968? I dnes činí lidé při vstupu do stran velké morální kompromisy. Kolik členů TOP 09 má například rádo Kalouska? Kolik z nich si myslí, že mnoho jejich spolustraníků by spíše patřilo za katr než do vysokých funkcí?

 

Hynek Rozkovec, burzovni-noviny.cz, o autorovi

hynek.rozkovec(z)akciecz.cz

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory i-marketing.cz.

Přidat.eu záložku

Hynek Rozkovec

24.11.2010 05:33
Rozkovec: Otázky a odpovědi: Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Mám větší finanční částku na 1 rok. Má smysl investovat na burze pouze na 1 rok? Odpověď Hynka Rozkovce: To je dobrá otázka, na kterou nelze odpovědět jednoznačně. Varianty jsou jasné: a)...
30.06.2010 14:47
Poplatkoví žraloci českou specialitou? Ale kdeže… Dovolte mi k dnešnímu příspěvku trochu osobnější úvod. Jako dítě a dospívající jsem vnímal Spolkovou republiku Německo doslova jako ráj na zemi. Zatímco moji nezaměstnaní příbuzní z Německa jezdili každý rok na dovolenou do Tuniska, moji pracující...
23.06.2010 06:39
Q.: Je vůbec investice do akcií morální? Nechci být „vrahem z Wall Streetu“. A.: Investice do akcií je vysoce morální a pomáháte tak nejen sobě, ale i lidem okolo sebe. Nevěříte? Čtěte dál. Pokud investujete do akcií, pak podporujete hospodářství dané země. Jak? Čím více lidí investuje do akcií,...
<< 1 | 2 | 3 | 4

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 647)
Ne (201)

Celkový počet hlasů: 3848

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.