Reality: Trh nemovitostí padl v Česku na dno, chuť do obchodování začne (možná) příští rok

09.12.2009 12:35

Ceny bytů budou v roce 2010 pravděpodobně stagnovat na letošní úrovni. V závěru příštího roku ale už mohou některé byty podle poradenské společnosti King Sturge opět začít zdražovat.

Realitní trh v Česku padl v letošním roce na dno. V příštím roce se už ale může začít do některých částí trhu vracet chuť obchodovat. Investoři budou mít zájem o prvotřídní kancelářské budovy v Praze, je možné očekávat i transakce s prosperujícími nákupními centry ve velkých regionálních městech. Na setkání s novináři to v úterý sdělili odborníci mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.

Ceny bytů budou v roce 2010 pravděpodobně stagnovat na letošní úrovni. V závěru příštího roku ale už mohou některé byty opět začít zdražovat. Analytik King Sturge Ondřej Novotný ale nepředpokládá, že to bude o více než tři procenta. Během roku 2009 se v závislosti na lokalitě a typu nemovitosti ceny bydlení snížily o pět až 20 procent. Až o pětinu zlevnily hlavně byty v neudržovaných panelových domech.

Poptávka kopíruje objem hypoték

Přesná čísla o poptávce po bytech podle Novotného neexistují, přibližně ale kopírují objem poskytnutých hypoték. Podle statistik ministerstva pro místní rozvoj se český hypoteční trh za tři čtvrtletí 2009 meziročně snížil o 37,5 procenta. Za devět měsíců banky poskytly občanům hypotéky za 56,5 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo přes 90 miliard.

Kdyby banky developerům silně neomezily přístup k úvěrům, byla by podle analytika současná situace stavitelů ještě horší. "Banky zabránily tomu, aby trh zkolaboval úplně. Developeři by totiž jinak letos stavěli se stejnou vervou, jako v minulých letech," řekl Novotný.

Další pokles zaznamenají pravděpodobně některé ukazatele kancelářského trhu. V příštím roce bude na pražský trh s kancelářemi uvedeno maximálně kolem 80.000 metrů čtverečních administrativních prostor. Odborníci totiž očekávají, že dokončeny budou jen dva projekty. Letos bylo v metropoli dobudováno 116.600 čtverečních metrů kanceláří, meziročně je to propad o 65 procent.

Zdroj: iHNed.cz 

Jan Hýsek

  • Chcete se rychle orientovat ve finančních serverech? iAkcie jsou to co hledáte.

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 660)
Ne (215)

Celkový počet hlasů: 3875

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.