Ropa je nejdražší za půl roku, barel stojí přes 61 dolarů

20.05.2009 18:07

Komentář autora: Přiznám se bez mučení, pro mne dobrá zpráva. Nejvíce nákupů jsem provedl někde mezi 30-40 USD... (V době kdy média "věštila" propad na 20-25 USD...)

Ropa je nejdražší za půl roku, barel stojí přes 61 dolarů

Ceny ropy na světových trzích pokračují v růstu a dostaly se na nové půlroční maximum. Barel referenčního kontraktu na americkou lehkou ropu se vyšplhal vysoko nad 61 dolarů. Cena reaguje hlavně na úbytek zásob ropy a benzinu v USA. K růstu ale částečně přispívají i známky stabilizace ekonomiky. Kolem 16:40 se barel WTI prodával za 61,60 USD a proti předchozímu závěru se jeho cena zvýšila asi o 2,5 procenta. Krátce předtím se ale cena dostala až na 62,14 USD. Tak vysoko letos ještě nebyla. Podobně barel ropy Brent zdražil na 60,03 USD.

Statistický odbor amerického ministerstva energetiky dnes uvedl, že zásoby ropy v amerických skladech minulý týden klesly o 2,1 milionu na 368,5 milionu barelů. Analytici v průměru očekávali pokles pouze o 200 tisíc barelů. Zásoby benzinu klesly o 4,3 milionu na 204 milionů barelů, zatímco na trhu se čekal pokles jen o 1,2 milionu barelů.

Růstu cen částečně nahrává i to, že některé rafinerie v USA se potýkají s problémy. Ve dvou z nich nastal požár, což vedlo k růstu cen termínových kontraktů na benzin zhruba o osm procent. Skokový růst se zřejmě projeví i u čerpacích stanic, a to v době, kdy začíná motoristická sezona a poptávka po benzinu a dalších pohonných hmotách je nejvyšší.

"Je to všechno hlavně kvůli těm problémům v rafineriích, svou roli hraje ale i násilí v Nigérii," poznamenal Rob Montefusco ze společnosti Sucden Financial. Fundamentální faktory podle něj růstu cen ropy nenahrávají, což je znát i z nejnovější statistiky.

Zdroj: AKCIE KOMODITY

Více o autorovi se dozvíte na janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 864)
Ne (379)

Celkový počet hlasů: 4243

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...