Upozornění na rizika při obchodování a investování na burze

29.05.2009 11:07

Vážení čtenáři, po několika nově příchozích e-mailech od zatím neznámých lidí jsem si uvědomil, že bych tímto upozorněním měl prokládat každé dva příspěvky. Proč?

Přišel mi například e-mail, ve které se mě autor ptá, zda mu mohu poradit do čeho má investovat 2 mil Kč během příštích 12 měsíců a zda je reálné dosáhnout zhodnocení 200%-300% za rok?

Jistěže je to reálné, alespoň teoreticky. V praxi bych nikomu a nikdy 200%-300% nesliboval. Pokud budete "mířit" na takto velký zisk, budete muset hodně riskovat a s tím souvisí i vysoké riziko ztráty. S využitím velké páky hrozí, že v případě nepříznivého vývoje přijdete o všechno či téměř o všechno. Tedy pokud nemáte připravený další relativně velký kapitál pro případ nouze.

Pokud se podíváte na jeden z mých prvních příspěvků zde, tak se dočtete, že nejlepšího ročního výsledku jsem v minulosti dosáhnul v roce 2005 - roční zhodnocení 90%.

Pokud tedy někdo očekává, že na burze vydělá 300% či 500% za rok a bez rizika, ať volá vědmu.

Nejsem ani prodejce zázračného počítačového systému ani zázračných obchodních publikací ani makléřská firma žijící z poplatků a tak nemusím v nikom vzbuzovat nesmyslná očekávání.

Dále je třeba varovat některé začátečníky před přílišnou sebedůvěrou. Někteří začínající investoři si po první vyhrané bitvě představují, že již vyhráli celou válku a že jim žádné velké ztráty nehrozí. Pokud k tomu takto někdo přistupuje, dříve či později přijde vystřízlivění. Opatrnost na burze je podmínka bez které nelze úspěšně investovat či obchodovat.

Pokud tedy právě začínáte, začněte s uvědoměním si všech rizik a stanovte si reálné cíle. S konečným výsledkem budete více spokojení.

janhysek.com

Přidat.eu záložku

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 660)
Ne (215)

Celkový počet hlasů: 3875

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.