Zlatá horečko, kde je ti konec?
Štítky:
J&T | zlato | fyzické zlato | komodity | Credit Suisse
Poslední dva roky bylo celkem zajímavé sledovat jaká euforie vznikla a stupňovala se kolem zlata. Media, makléři, banky. Všichni svorně hlásali jak nám zlato poroste dále přes 2000 usd a již předikovali 2500 či dokonce 3000. Nesmíte se divit, když prodejci investic zjistí, co se skvělé prodává, kují železo dokud je žhavé. Posledních pár měsíců se svými předpověďmi poněkud zkrotli, ale to neznamená, že zlaté šílenství nebude i nadále pokračovat.
Je třeba přiznat, že zlato svoje výsadní postavení má. Lidé se k němu upínají v těch nejméně jistých časech a trvá to již mnoho století. A posledních pět let ve světové ekonomice bylo dosti divokých. Zlato se tedy těsně přiblížilo na dostřel 2000 usd. Následná korekce o zhruba 30% se dala očekávat a není to nic šokujícího. 30% korekce na burze či v komoditách je vlastně celkem běžná záležitost. V tomto ohledu zlato není výjimka. Co bude ale dál? Jak se bude cena zlata vyvíjet nyní?
George Soros
V dubnu stahoval ve velkém peníze ze zlatých fondů. V květnu začal opět nakupovat - podíly ve fondech i opce na akcie těžařů.
Aktuální předpovědi se, jak bývá na finančních trzích zvykem, liší. Jedni věští další poklesy. Jiní tvrdí, že zlato je zase na cestě vzhůru a odrazilo se od svého dna na úrovni kolem 1300. Svoji předpověď si nechám na konec článku.
Marc Faber
Začínám nakupovat zlato na 1400 dolarech. Mám připravené ještě větší objednávky, pokud klesne na 1300 dolarů.
Osobně je mi sympatický názor Warrena Buffetta, který se nechal slyšet, že investice do zlata jej nezajímá a nenakupoval by, ani kdyby zlato kleslo na 800. Jemu jde, jak známo, o investice do byznysů, nejlépe těch trhem nyní podhodnocených. Stejně tak investuje do lidí (vedení). Zlato jej zcela jistě neoslovuje, neb to je pouhé "uchovávadlo" hodnoty. Neodpovídá tak jeho investičnímu přístupu.
Zlato přeci jenom není pouhé uchovávadlo hodnoty. V nemalém množství se používá při výrobě šperků a v průmyslu. Objevuje se v autech, mobilech, počítačích.
Dalšímu poklesu zlata nenahrává ani samotný těžařský byznys. Jde o to, že náklady těžařů v novějších dolech se pohybují okolo 1200 až 1300 dolarů za unci. Další pokles ceny by tedy logicky vedl k omezování produkce a tlačil by tak cenu opět nahoru resp. bránil dalšímu poklesu.
Zpracovatel a prodejce kovů Safina tvrdí, že Češi se nyní při poklesu zlata vrhli na další nákupy tohoto kovu a letos již v květnu měli v Safině prodáno tolik zlata, co za celý loňský rok. Dobrá, budeme Safině věřit. Mohlo by to ukazovat na to, že Češi se naučili poněkud lépe investovat a nebojí se nakupovat a přikupovat při poklesech. Podobný nárůst prodejů v letošním roce hlásí také JaT Banka.
Je potřeba říci, že již v polovině roku 2011 zlato atakovalo rekordní úrovně okolo 1900 dolarů za unci. To vrcholila také mediální zlatá "masáž". Tito investoři jsou dnes značně v mínusu.
Se zlatou horečkou se objevily i inovace, které umožňují investovat i běžným Čechům, kteří nemají zrovna volný milion Kč. Někteří prodejci tak nabízejí tzv. "spoření ve zlatě". To znamená, že se spoří po menších částkách a když naspořená částka dosáhne jisté úrovně, poskytovatel služby jim předá odpovídající zlatý slitek. Služby jistě pro usmání, ale funguje to.
Musím se přiznat, že už mne někdy unavuje ta mantra, kterou mnozí profesionálové v posledních letech opakují stále dokola, tedy když tvrdí, že "drahé kovy by měl mít v portfoliu každý". Je to pitomost.
Analytik Credit Suisse Ric Deverell
Potřeba kupovat zlato jako uchovatele hodnoty klesá, pravděpodobnost vyšší inflace je v tříletém horizontu snížená.
A Credit Suisse tvrdí:
Zlato bude za rok stát kolem 1100 usd a později spadne pod psychologickou úroveň 1000 dolarů.
Pro zajímavost, pád cen zlata vyvolal nákupní horečku v Číně. V druhé polovině dubna tam lidé za deset dní nakoupili 300 tun zlata v hodnotě přes 14 miliard dolarů. Indie dovezla jenom v dubnu zlato za 7,5 miliard usd.
Jak se zachovat
Korekce na zlatě o 1/3 hodnoty považuji za zdravou. Současně si nemyslím, že by situace v USA a především v Evropě byla tak euforická a tak jistá a nehrozila žádná inflace, že by mělo zlato dále padat směrem k 1000 usd a dále pod tuto hranici. Osobně si myslím, že korekce ke 1300 postačila. Sám bych ale do fyzického zlata nikdy neinvestoval. Vlastně to nepovažuji za investici v pravém slova smyslu (vzpomínáte na Buffetta?). Naopak, to, na co mám políčeno právě v těchto dnech, to jsou těžaři zlata. A tím je to snad jasné...
Doporučení
Využíváme CzechNet.org.
Diskusní téma: Zlatá horečko, kde je ti konec?
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.