Diskusní téma: Osobní finance

Nové investiční fórum - 1st CZECH FINANCIAL FORUM

Admin 14.12.2009
Vážení čtenáři a diskutující, toto fórum volně pokračuje na adrese:
www.financial.forumczech.com

Jste všichni srdečně zváni.

Zhodnocení 150-200 tis Kč

Investor 06.11.2009
Jak by jste investovali 150-200 tis. důchodce. Jeho potřeba peněz je minimální, ale měsíční pravidelné přilepšení (500-1000 kč) se hodí. Potřeba větších peněz není (rekonstrucke bytu, auto atdnení potřeba) a menší peníze (pračka, lednička, TV) se dají řešit jiným způsobem. Takže se z té částky ani nebude moc čerpat. Ideální investice se zhodnocením 6-10% (12*1000kč=12 tis = 6% z 200 tis Kč) ale od prvního roku vložení. Sem se všemi nápady. Něco mám v hlavě, ale chci znát vaše postřehy.

Osobni finance jako rodny jazyk

Jan Pribyl 23.10.2009
O tom neni pochyb. Jak tu jiz bylo receno, proc to davno nezavedli? Obavam se, ze spolecnost je opravdu uspavana zbytecnostmi namisto aby se zabyvala temi podstatnymy. Vysledek je clovek/konzument co 'pouze' utraci penize za veci a neinvestuje do budoucnosti (samo-vzdelavani). Ne kazdy ma talent na burzu, forex, atd. ,ale od toho jsou tu profici co si s tim uz dokazou poradit.. :)

Finanční vzdělání

Pavel 21.10.2009
Okamžitě od té doby, jakmile dětí znají pojem peníze a ví, že se za peníze dá něco koupit a prodat. Takže 100% od základní školy, od druhého stupně bych to viděl. Bohužel jak je vidno, je to naprosto nepřekonatelný problém implementovat toto do základních osnov. Jinými slovy není z některých míst zájem. Hledá se 100 výmluv proč ne, ale ani jedna možnost jak ano. Četl jsem i nějakou studii, kde někdo zpracoval co a jak a kdy by se mělo učit (dělali to lidí co rozumí penězům, takže to mělo hlavu a patu), bohužel se to pak dostalo k lidem co rozhodují a jednají a ten elaborát co z toho vznikl je vcelku na nic. Ale určitě někdě už školy možná sami tuto problematiku řeší v rámci svých možností.

Já jsem pro, aby se povinně!!!! zavedly ve školách hodiny financí a první pomoci.

Re: Finanční vzdělání

Admin 21.10.2009
Souhlasím. První pomoc bez debat.

Finance rozhodně už na základní škole. Někdy si však říkám, že lidé u moci ve skutečnosti nechtějí, aby běžný občan měl vyšší finanční IQ. Protože potom by teprve běžný občan začal vidět a chápat jak systém naší společnosti funguje a lidé u moci by museli být zcela logicky okamžitě "smeteni"!

Re: Re: Finanční vzdělání

Pavel 21.10.2009
Proto aby byl 1 bohatý, musí být 100 chudých. Proto aby bylo 100 chudých, nesmí se jim dostat finanční vzdělání. Samozřejmě to moc zevšeobecňuji, nic méně podstata je jasná. Stačí se podívat na krotitelé dluhů.

Stále se hovoří o lichě atd....Přitom mi stále není jasné, proč se prostě neuzákoní, že max. výše úroku může být X* úrok daný ČNB a poplatky a sankce nemůžou překročit X % z půjčené částky. Proč všechny takové společnosti nekontroluje nějaký úřad, jijich smlouvy atd...na kdejakou blbost máme kontrolní orgány a komise a na tyto životní věci ne. Ano, samozřejmě, že je to vina lidí, kteří to podepíší, nic méně člověk pod tlakem, ve stresu av zoufalství je schopen podepsat téměř cokoliv. Raději prevence než řešení problémů. A ta prevence je právě finanční IQ už na základní škole.

Jenže to by tu pak nebyl byznys....půjčka, úroky, soudy, exekuce....žeeeeeeeeee :-) a výnosný byznys.

To je můj pohled na věc.

Já říkám, všeho s mírou.

Re: Re: Finanční vzdělání

Pavel 21.10.2009
Na druhou stranu je nutno přiznat, že samotní lidé většinou mívají pramalý zájem se čemukoliv novému učit, zjišťovat a měnit. Myšleno vůči penězům. Jinými slovy při výběru dovolené jsou schopni ztrávit i měsíc na netu, aby si zjistili info....Při práci se svými penězi to prostě uloží na první místo, do pvní banky na první produkt a konec . Bohužel to tak je. Pak člověk lehce potká někoho, kdo má na spotřebák s 15% LCD a na termínáku s 1,5% má 300 tis.....

Takže ona vina je tak půl na půl. A ještě nutno dodat, aspoň dle mých zkušeností, že je u nás strašně málo dobrých finačních poradců. To taký přispívá k negativům. Bohužel.

Re: Re: Re: Finanční vzdělání

Admin 22.10.2009
To je přesné.

Osobní finance

Admin 21.10.2009
Co myslíte, měly by osobní finance být předmětem na základní škole? Střední škole?

Re: Osobní finance

Jan Zelinka 21.10.2009
ČNB by měla již vytisknout a rozeslat učebnice základní finanční gramotnosti, viz. odkaz. Zpráva je již více jak rok stará.

https://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2008/080821_financni_gramotnost.html

Jan Zelinka
https://www.businessdolphin.com/

Re: Re: Osobní finance

Admin 21.10.2009
Dodatečně Vám gratuluji k novému webu. To jste se ovšem posunul nejméně o kategorii výše!

Re: Osobní finance

Lucie J. 17.12.2009
Rozhodně by se základy finanční gramotnosti měly vyučovat už na základní škole, na co je dětem hudební výchova, když nikdy nebudou zpívat (až na výjimky, kterým 2 hodiny týdně beztak nestačí) nebo výtvarka? S financemi se budou potýkat po celý život a bylo by dobré, ať už budou do budoucna dělat cokoli, mít aspoň povědomí....
Na středních školách, zejména těch s ekonomickým zaměřením by finanční gramotnost měla být samozřejmostí!!!
No jo, ale to by asi nevonělo všem těm pseudofinančním poradcům, kterých je tu mraky :-(

Přidat nový příspěvek

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 908)
Ne (473)

Celkový počet hlasů: 4381

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...