Slovinsko: Dovolená a nákup nemovitostí

Slovinsko

Základní údaje

Oficiální název: Slovinská republika
Hlavní město: Ljubljana
Rozloha: 20.256 km2
Počet obyvatel: 2 011 473 (r. 2004)
Oficiální jazyk: Slovinština; v pohraničních oblastech s maďarskou a italskou menšinou je za úřední jazyk uznávána i italština a maďarština
Státní zřízení: republika
Národnostní složení: Slovinci 83,06%, Srbové 1,98%, Chorvati 1,81%, Bosňané 1,1%, Muslimové 0,53%, Maďaři 0,32%, Albánci 0,31%
Náboženství: katolické 57,8%, pravoslavné 2,3%, islám 2,4%
Správní členění: 182 magistrátů a 11 městských magistrátů
Nejvyšší bod: Triglav 2864 m
Nejnižší místo: Jaderské moře 0 m
Nejdelší řeka: Sáva 940 km (v zemi 180 km)
Délka hranice: 1 165 km
Hraniční země: Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko
Délka pobřeží: 47 km
Nejvýznamnější státní svátek: Den nezávislosti, (25. červen 1991)
Doprava: železnice: 1 201 km , silnice: 20 250 km , letiště: 14
Významné přístavy: Izola, Koper, Piran
Vývoz: spotřební zboží, strojírenské a dopravní zařízení, chemikálie, potraviny
Internetová doména: .si
Čas k SEČ: 0
Letní čas: ano
Mezinárodní zkratka: SVN
Měna: Euro
Vstup do OSN: rok 1992
Členství: EU, NATO, OSN, CEFTA, CE, OBSE
Klimatické podmínky: Slovinsko je rozlohou poměrně malá země, ale najdete v ní několik druhů podnebí, od středozemního přes alpské až po kontinentální. Vyšší oblasti Alp mají podnebí drsnější, kdy dlouhé zimy s dostatkem sněhu střídají středně teplá léta. Oblast kolem Jaderského moře má typické středozemní klima, kdy léto je velice teplé a slunečné, zima mírnější.

 

Jak cestovat do Slovinska

Nejrychlejší je samozřejmě letecká doprava. Do Slovinska létají přímé linky ČSA z Prahy do Lublaně a let trvá mé než hodinu a půl. Následný pronájem auta není problém, první půjčovny najdete na letišti.

Vydáte-li se do Slovinska vlastním autem, stačí Vám český řidičský průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz je ale jistější. Pro všechna zahraniční auta je povinné mezinárodní pojištění, v tomto případě zelená karta. Pojištění osobních automobilů je možné koupit i na hranici. V případě cestování vypůjčeným vozem je nutné mít ověřený písemný souhlas majitele vozidla, protože policie namátkou kontroluje vlastnictví vozu, a to především u dražších aut.
Slovinsko má většinu hraničních přechodů s Rakouskem: Wurzenpass (Villach) - Korensko Sedlo, Loibltunnel - Ljubelj, Seebergsattel - Jezersko, Grablach - Holmec, Rabenstein - Vic, Eibiswald - Radlji od Dravi, Langegg - Jurij, Spielfeld -Sentilj, Mureck - Trate, Sicheldorf - Gederovci, Radkersburg - Gornja Radgona a Bonisdorf - Kuzma. S Maďarskem má přechod Bajansenye - Hodos, s Chorvatskem Jelsane - Rupa. Zatížení hraničních přechodů je největší na začátku a na konci víkendu. Je rozumné vyhnout se hraničnímu přechodu s Maďarskem Dolga Vas, který je přetížen nákladní dopravou.

Slovinské silnice patří k nejnebezpečnějším v celé Evropě, protože tu dochází k velkému počtu smrtelných nehod, přestože stav vozovek je velmi dobrý. Dojde-li k jakékoliv dopravní nehodě, je třeba přivolat policii. Slovinští policisté vydají potvrzení o poškození vozidla, aby byl poškozený vůz na zpáteční cestě do České republiky propuštěn ze Slovinska. Řidič je předvolán stejný den nebo den následující k přestupkovému soudci. K zajištění účasti je mu zákonně odebrán cestovní pas. Případnou pokutu je potřeba uhradit na místě. Při podezření ze zavinění vážnější dopravní nehody je řidič zadržen a případ řeší vyšetřující soudce. Žádost o odškodné za psychickou či fyzickou újmu, smrt či škodu na autě podává český účastník nehody po návratu do vlasti u své pojišťovny. Policejní záznam o nehodě lze písemně vyžádat z České republiky u Slovinského pojišťovacího úřadu: Slovenski zavarovalni biro, Tomšičeva 3, pp.117, 1 101 Ljubljana na základě údajů o nehodě.
Na území Slovinska je několik dálnic, které jsou ve skvělém stavu. Každé dva kilometry jsou nouzové telefony. Na dálnicích se platí mýtné. Čerpací stanice u hlavních silnic a na dálnicích jsou většinou otevřené nonstop.

Na dálnicích můžete jet rychlostí až 130 km/h, na hlavní silnici 100 km/h, na silnici mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Povolený obsah alkoholu v krvi řidiče je 0,5 promile. Bezpečnostní pásy jsou povinné, a to i na zadních sedadlech, pokud je jimi auto vybaveno. Povinné je jezdit s rozsvícenými světly po celý den. Je zakázána jízda mimo kategorizované silnice a jiné dopravní cesty a jízda s horskými koly po horských stezkách. Policie je neoblomná a nekompromisně dává vysoké pokuty.

 

Tipy, kde ve Slovinsku kupovat nemovitosti

Slovinské pobřeží je dlouhé necelých 50 km s nejznámějšími středisky Izola, Piran a Portorož. Zde doporučujeme koupit nemovitost k rekraci. Dominantou Slovinska jsou ovšem hory a horské nemovitosti v Julských Alpách. Nedosahují sice ještě úrovně Rakouska, Francie či Itálie, ale jsou cenově relativně dostupné. Vhodné jsou i jako investice do cestovního ruchu (ubytování na horách). Investoři by neměli přehlédnout ani slovinské lázně. Investičně zajímavé jsou byty a domy v hlavním městě Lublani. Cenově velice zajímavé jsou i zemědělské usedlosti u maďarských hranic.

 

Nemovitosti u moře

Koper, italský název města - Capodistria, připomíná, že za Benátské republiky bylo v 15. a 16. století hlavním městem Istrie. Navzdory okolnímu průmyslu, nákladnímu přístavu a vysokým budovám a dálnicím si stále zachovává svou středověkou atmosféru. Dominantou města je katedrála sv. Nazarije se zvonicí postavenou v typickém benátském slohu.

Městečko Izola původně leželo na ostrově, ale později bylo spojeno sypanou hrází s pevninou. Z původní rybářské a zemědělské vesničky je dnes plážové letovisko. Nejzajímavějšími památkami jsou bazilika sv. Maura a radnice. Obě budovy jsou ze 16. století. Zemědělské produkty z oblasti Izola jsou známé po celé Istrii, především pak víno. Za nejkvalitnější ze všech druhů se považuje Cabernet.

Piran patří k nejoblíbenějším místům slovinského pobřeží a ztělesňuje perlu benátské architektury. Leží na úzkém, z části vysokém skalnatém poloostrově. Díky příznivé poloze se stalo už dávno v minulosti střediskem mořeplavců.

Portorož, moderní lázeňské středisko s příjemnou přímořskou atmosférou, je prakticky souvislý pás vysoko se tyčících hotelů, restaurací, cestovních kanceláří, obchodů, diskoték atd. Na druhou stranu je zde však relativně čisto a jsou tu největší písečné pláže na celém pobřeží. Je to prostě typické plážové letovisko.


Horské nemovitosti

Nejmohutnějším pohořím Jihovýchodních vápencových Alp jsou Julské Alpy. Dělí se na několik horských skupin - Triglav, Škrlatice a Martuljeku, Razoru a Prisojniku, Jalovce a Man¬grtu, Kaninu a Krnu a Bo¬hinjských hor. Julské Alpy jsou navštěvovány zejména v zimě, neboť se zde nachází řada lyžařských center, z nichž největší jsou Kranjska Gora, Bled, Bohinj a Bovec. V údolí Planica se pravidelně konají závody světového poháru.

Nejzajímavější střediska

Krvavec – 1450 – 1970 metrů nad moře
Nachází se 17 km severovýchodně od Kranje. Jedno z nejpopulárnějších středisek ve Slovinsku. Na svazích je přibližně 25 km vleků a 6 km běžeckých tras. V létě můžete Krvavec také navštívit, hlavně pokud vyznáváte pěší turistiku. Během sezóny se zde dá lyžovat až sto dní v roce. Začíná ke konci listopadu a mnohdy končí až v polovině května.
Lyžařské středisko se rozkládá na 106 hektarech. Již několikrát byla oblast Krkavce oceněna jako nejlepší pro lyžování v zemi. Nedaleko střediska (10 km) se nachází mezinárodní letiště Brnik. Sjezdovky: snadná – 6 975 m, středně obtížná – 12 475 m, obtížná – 5 675 m, snowboard park: 150 m, vleky: 4 obyčejné a 7 sedačkových.

GTC Kope
Uprostřed pohoří Kope se nachází toto lyžařské centrum, které je vhodné jak pro začátečníky tak pro pokročilé lyžaře. Nejdelší lyžařská dráha je dlouhá 1400 metrů. Všechny dráhy se nachází na území o rozloze 60 ha v nadmořské výšce 1000 – 1542 metrů. Pro začátečníky: 2,8 km dlouhá dráha. Pro pokročilé: 3,6 km dlouhá dráha. Pro zkušené lyžaře:1,6 km dlouhá dráha.

Mariborsko Pohorje
Největší lyžařské středisko (220 ha) na Slovinsku se nachází v nadmořské výšce 336 – 1347 m. Je zde 64 km lyžařských tras všech obtížností (experti – 14 km, pokročilí – 20 km a začátečníci – 30 km) a velké množství vleků a lanovek. Pořádá se zde Ženský světový pohár ve sjezdu i slalomu. Velké sportovní vyžití – noční lyžování, sáňkařská dráha, speciální programy pro turisty, půjčovny atd.)

Ivarčko – Ošven
Tradiční alpské lyžování můžete zažít právě tady. Toto lyžařské centrum se nachází u hory Mount Uršlja Gora. Lyžařské dráhy jsou určeny většinou začátečníkům. Kapacita vleků je 2000 osob za hodinu.

Lyžařské středisko Verono
Lyžařské středisko se nachází cca 1 km od města Cerkno. Celkem zabírá území o rozloze 60 ha. V oblasti je mnoho vleků a lanových kabinek. Například šesti-sedačková lanovka vede na Lom a čtyř-sedačková na Brdo. Středisko se pyšní vždy upravenými sjezdovkami a velkým množstvím sněhu. V oblasti je 15 km lyžařských tratí. Jízda na snowboardu je možná na každé z nich.

Logarská dolina
V údolí Logarská dolina v Savojských Alpách si můžete zalyžovat v nadmořské výšce 770 – 1125 metrů. Jsou zde dráhy pro začátečníky i pro pokročilé. Kapacita vleků je 900 osob za hodinu.

Žičnice Javorník
Lyžařské centrum Javorník se nachází asi 55 km Ljubljany. Lyžařské dráhy jsou na svazích hory Javornik a na svazích okolních vrcholů v nadmořské výšce 800 – 1220 metrů na území o rozloze 30 ha. V roce 1995 byl centrum kompletně rekonstruováno. Kapacita vleků činí 2000 osob za hodinu. Sjezdovky: 3 km začátečníci. 1,5 km pokročilí, 1,5 km zkušení.

Lyžařské středisko Kanin
Kanin je nejvýše položené lyžařské středisko Slovinska, ve výšce 1 600 – 2 300 metrů nad mořem. Sezóna je tu od prosince do května. Je tu náročnější lyžování než například v Kranjske Goře. Středisko se nachází nad Bovcem je odtud krásný výhled na údolí řeky Soči.
V oblasti je trasa pro sáňkaře (více jak 9 km dlouhá). Sjezdovky: začátečníci - 6 kilometrová
pokročilí - 5 kilometrová, zkušení – 4 kilometrová.

Lyžařské centrum Vogel
Lyžařské centrum Vogel se nachází v nadmořské výšce 1540 metrů. Najdete ho v oblasti Gorenjska, kousek od Bohinje. Sezóna tu je od října do května. Je tu 36 km sjezdařských tratí. Centrum leží v Triglavském národním parku, nad jezerem Bohinj.
V oblasti si můžete zalyžovat na 12 kilometrové sjezdovce pro vynikající lyžaře, 4,5 km pro středně pokročilé a pro začátečníky je zde krátký úsek (1,5 km). Můžete si zde zapůjčil lyže, projet se na lyžích v noci či skákat padákem.

TC Soriška planina
Toto lyžařské centrum se nachází kousek od Gorenjske. Při jasném počasů je odtud překrásný výhled na Alpy. Sjezdové dráhy se nachází v nadmořské výšce 307 – 1550 metrů na území o rozloze 35 ha. Kapacita vleků činí 2400 osob za hodinu. Sjezdovky: 3 km začátečníci, 2 km pokročilí,1 km zkušení.

Lyžařské centrum Kobla
Kobla se nachází 540 – 1480 m nad mořem na území 95 hektarů. V oblasti je 23 kilometrůsjezdovek ( 1 km pro zkušené lyžaře, 10 km pro pokročilé a 12 km pro začátečníky).

Rog Črmošnjice
Tento lyžařský areál najdete nedaleko města Novo mesto. Dráhy se nachází v nadmořské výšce 700 – 965 metrů na svazích hory Pogorelec. Kapacita vleků činí 4300 osob za hodinu.

Kranjska Gora
Od nás lidé jezdí nejčastěji do Kranjske Gory, která je v nadmořské výšce 810 – 1623 metrů nad mořem. Lyžařské středisko se nachází blízko slovinských hranic s Rakouskem a Itálií. Tato oblast je nejstarší, co se lyžování týče, na Slovinsku. Kromě velmi dobrého ubytování a dopravního spojení, nabízí dobré možnosti lyžování na sjezdovkách seřazených podle obtížnosti (experti – 2 km, pokročilí – 8 km a začátečníci – 10 km).
Nejlepší střediska pro začátečníky jsou: Mojstrana, Gozd Martuljek a Planina pod Goricou. Je zde možnost i nočního lyžování. Samostatná dráha pro sáňkaře měří 5 km. Oblast se zasněžuje, je velmi dobře udržovaná. Denní permanentka stojí 4 200 SIT, týdenní 24 700 SIT.(orientační cena)

Trije Kralji
Malé lyžařské centrum je velmi příjemné. Sjezdovka je na svazích hory Veliki Vrh (1347 metrů nad mořem). Kapacita vleků je 1700 osob za hodinu.

Lyžařský areál Rogla
Lyžařský areál se nachází v nadmořské výšce 1517 m a leží na 90 ha půdy.
Je zde 12 km lyžařských tras (experti – 1,5 km, pokročilí – 8,5 km a začátečníci – 2 km). Sezóna zde probíhá od října do dubna. Možnost nočního víkendového lyžování nebo vyhlídkového létání vrtulníkem.

Lyžařský areál Golte
Lyžařský areál Golte se nachází kousek od Mozirje a nabízí překrásné výhledy na údolí řeky Savinja, na Savinské alpy a na pohoří Karavanke. V nadmořské výšce 1410 metrů na hoře Medvedjak stojí hotel s restaurací. Je tu několik lyžařských tras a vleků na 60 ha. Dráhy jsou tu: 3 km pro začátečníky, 7 km pro středně pokročilé, 2 kilometry pro pokročilé. Kapacita vleku je 6 400 osob za osobu.

Lyžařský areál Kandrše
Tento lyžařský areál se nachází kousek od dálnice Maravske Zagorje, asi 50 km od Ljubljany. Tento areál je vhodný zejména pro děti a začínající lyžaře. Nachází se v nadmořské výšce 416 metrů a zabírá území o rozloze 3 ha. Jsou tu 4 vleky, které mají kapacitu 900 osob za hodinu.

Zelenica – Tržíč
Lyžařský areál Zelenica se nachází v pohoří Karavnke. Lyžařské dráhy se nachází v nadmořské výšce 1088 – 1704 metrů na území o rozloze 20 ha. Kapacita vleků činí 2400 osob za hodinu.

Veliká Planina
Tento lyžařský areál najdete v údolí Kamncka Bistrica, v srdci Kamnických Alp. Lyžařské tratě se nachází v nadmořské výšce 1420 – 1666 metrů na rozloze 40 ha. Kapacita lyžařských vleků je tu 5000 osob za hodinu.

Stary Vrh
Lyžařské centrum Stari vrh se nachází mezi údolím Poljansko a Selčko. Tyčí se tu tyto vrcholy: Stari vrh – 1217 metrů nad mořem, Mladi vrh – 1374 metrů nad mořem, Koprivnik – 1393 metrů nad mořem, Blego – 1562 metrů nad mořem, Lubnik – 1025 metrů nad mořem. Area se nachází v nadmořské výšce 580 – 1210 metrů na území o rozloze 50 ha. Kapacita vleků je 4300 osob za hodinu.

Kalič
Zimní sportovní centrum Kalič se nachází na severovýchodních svazích hory Javorník, kousek od Ljubljany v nadmořské výšce 750 – 1000 metrů na území o rozloze 300 ha. Kapacita vleků činí 3000 osob za hodinu.

Park Kralja Matjaža – Črna na Koroškem
Přímo v centru městečka Črna na Korožkem najdete lyžařské centrum Park Kralja Matjaža. Je tu i slalomářská dráha. Lyžařské dráhy se nachází v nadmořské výšce 575 – 789 metrů na území o rozloze 15 ha. Kapacita lyžařského vleku je 626 osob za hodinu.

Ravne na Koroškem
Sjezdová lyžařská dráha je situována na svahu hory Navrški vrh, kousek od Ravne. Dráha je v nadmořské výšce 400 – 550 metrů na území o rozloze 8 ha. Kapacita vleku tu je 800 osob za hodinu.

Užitečné adresy

Bled (Infrastruktura Bled)

Adresa: Rečiška 2 , Bled , 4260 Kontakt: info@dzt.bled.si
Lyžování.
www.bled.si

 

Cerkno (hotel Cerkno)
Adresa: Sedejev trg 8 , Cerkno , 5282 Kontakt: hotel.cerkno@siol.net
Lyžování.
www.hotel-cerkno.si

 

Golte - Rekreacijsko-turističní center (Nespecifikováno)
Adresa: Radegunda 19 , Mozirje , 3330 Kontakt: info@golte.si

 

Ivarčko - Ošven (Nespecifikováno)
Adresa: Podgora 43 , Kotlje , 2394 Kontakt: ivarcko@amis.net

 

Kandrše (Gostišče Vidrgar) (Nespecifikováno)
Adresa: Vidrga 4 , Vače , 1252 Kontakt: vidrgar@siol.net

 

Kanin (Nespecifikováno)
Adresa: Dvor 43 , Bovec , 5230 Kontakt: kanin@siol.net
Lyžování.

 

Kranjska Gora (Rekreacijsko turistični center Žičnice Kranjska Gora) (Nespecifikováno)
Adresa: Borovška cesta 103a , Kranjska Gora , 4280 Kontakt: rtc-zicnice@rtc-zicnice-kranjskagora.si, www.rtc-zicnice-kranjskagora.si

 

Krvavec (Rekracijsko turistični center) (Nespecifikováno)
Adresa: Grad 76 , Cerklje na Gorenjskem , 4207 Kontakt: info@rtc-krvavec.si 

Logarska dolina (Nespecifikováno)
Adresa: Logarska dolina 9 , Solčava , 3335 Kontakt: logarska@siol.net
Lyžování.
www.logarska-dolina.si

 

Park Kralja Matjaža (Nespecifikováno)
Adresa: Center 100 , Črna na Koroškem , 2393 Kontakt: pkm@siol.net 
www.crna.si

 

Ravne (Športni zavod Ravne na Koroškem) (Nespecifikováno)
Adresa: Na gradu 6 , Ravne na Koroškem , 2390 Kontakt: sportni-zavodravne@siol.net
Lyžování.

 

Rog Črmošnjice (Smučarsko-rekreacijski center Rog Črmošnjice) (Nespecifikováno)
Adresa: Zdraviliški trg 22 , Dolenjske toplice , 8350 Kontakt: peter.hencic@krka-zdravilisca.si, www.krka-zdravilisca.si

 

Rogla (Unior,program turizem) (Nespecifikováno)
Adresa: Cesta na Roglo 15 , Zreče , 3214 Kontakt: rogla@unior.si
www.unior.si/slo/turizem/

 

Soričska planina
Adresa: Selca 86 , Selca , 4227 Kontakt: alpmetal@krajnik.net

Stari Vrh (Smučarsko turistični center)
Adresa: Zapreval 3 , Poljane , 4223 Kontakt: matej.demsar@krajnik.net

 

Trije Kralji RTC Jakec
Adresa: Planina pod Šumnikom 5 , Gornja Ložnica

 

Velika planina
Adresa: Glavni trg 23 , Kamnik , 1240 Kontakt: infocenter.kamnik@siol.net
www.kamnik.si

 

Zelenica (Občina Tržič - Informacijska pisarna)
Adresa: Trg svobode 18 , Tržič , 4290 Kontakt: informacije@trzic.si


Užitečné stránky

Počasí v lyžařských střediskách

Lyžařské středisko Cerkno

Lyžařské středisko Golte

Lyžařské středisko Kobla

Lyžařské středisko Krvavec

Lyžařské středisko Soriska Planina


Užitečné informace

Zdravotnictví péče

Zdravotnictví ve Slovinsku je na stejně dobré úrovni, jako v České republice. Občané České republiky mají zdravotnickou pomoc v nouzi zdarma, ale musí předložit pas a potvrzení o pojištění v Čechách, tedy kartičku zdravotní pojišťovny. Přesto doporučujeme cestovní pojištění, pro případy vážnějších zákroků apod. Velké hotely mají zpravidla vlastního lékaře.

Lékárny jsou dobře zásobené, personál je vzdělaný a většinou se bez problémů domluvíte anglicky. Léky jsou dražší než v České republice, proto je rozumné přivézt si nejnutnější léky z domova. Lékárny mají otevřeno ve všední dny od 7 do 20 hodin.

 

Stravování

Slovinská kuchyně je velmi chutná a setkáme se často s balkánskými pokrmy i vyhlášenými dary moře. Nejstaršími slovinskými jídly jsou pokrmy z mouky a ovesných krupek. Oblíbené jsou i vdolky strukji, které Slovinci připravují na 70 různých způsobů, například plněné sladkými náplněmi. Velkou událostí slovinského venkova je zabíjačka, při které se připravují klasické masné pokrmy (kroupové a bílé klobásy, černá polévka, pečínka, salámy, šunka a hlavně známý, vysoce ceněný karst prsut). Samozřejmostí jsou pokrmy z ryb. 

Víno roste hlavně na východě, na jihu i na západě země, takže slovinská vína jsou právem známá po celém světě. Mezi nejznámější vinařské regiony patří Podravje (Drava region), Slovenske Gorice mezi městečky Ormož a Ljutomer, Maribor, pohoří Haloze a region Bizeljsko-Sremiš. Tmavá odrůda červeného vína proslavila oblast Žametna Črnina a v městečku Trška se vyrábí nejlepší víno z druhu Cviček. Také přímořské vinice, například v údolích Vipava a Kraški Teran, mají kouzlo. Nejznámější značkou piva je lublaňský Union, který je velmi chutný a okamžitě připomene typicky česká piva. Oblíbené jsou i různé druhy pálenky, od slivovice až po vodku. Nealkoholickým nápojům kralují ovocné džusy a limonády.

 

Obchody a služby

Ve Slovinsku je velké množství obchodů nabízejících prakticky jakékoliv zboží. Nakupovat můžete v rodinných obchůdcích v historických vesničkách nebo v gigantických supermarketech na okrajích měst. Cenová hladina je oproti České republice o něco vyšší.

Otevírací hodiny obchodů jsou od 8 do 19 hodin, v sobotu od 8 do 13 hodin. Obchody s potravinami mají většinou otevřeno od 7 do 18 hodin a supermarkety od 8 do 20 hodin. Ve větších městech a turistických oblastech jsou obchody otevřené déle, často až do 22 hodin nebo dokonce nonstop.

Po celé zemi se nachází dostatek veřejných telefonních automatů, které provozuje slovinský Telekom. Telefonní automaty fungují na žetony nebo telefonní karty.

 

Svátky a dny pracovního klidu:

1. a 2. leden - Nový rok

8. únor - Svátek kultury

27. duben - Den odporu proti okupaci

1. a 2. květen - Svátek práce

25. červen - Den státnosti

15. srpen - Nanebevzetí Panny Marie

31. říjen - Den reformace

1. listopad - Den zesnulých

25. prosinec - Vánoce

26. prosinec - Den samostatnosti.

 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

 

Důležitá telefonní čísla

První pomoc

112

Policie - pohotovostní služba

113

Hasiči

112

Telefonování na účet volaného do ČR

133 004

Mezinárodní telefonní předvolba do Slovinska

00386

 

Důležité adresy

Velvyslanectví České republiky ve Slovinsku:
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1
Ljubljana 1000
tel: 003861/4202450, KO-4202454
fax: 003861/2839259
e-mail: ljubljana@embassy.mzv.cz
web: https://www.mzv.cz/ljubljana

 

Vít Klíma
Mezinárodní realitní konzultant

 

Přidat.eu záložku

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 853)
Ne (368)

Celkový počet hlasů: 4221

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...