Vaše investiční a burzovní story

Popište vlastní burzovní příběh. Ty nejlepší budou publikovány jako samostatný článek na titulní stránce Akcie CZ. A pokud se sejde dostatečný počet příběhů a zkušeností, mám pro autora letos nejlepšího textu připravený malý dárek pod stromeček 2011. Nechte se překvapit :-)

Váš Jan Hýsek

Vaše burzovní příběhy

V investiční soutěži J&T investiční banky jsem se umístil na 4.místě

Jan Zelinka 09.04.2011
Článek na webu Hospodářských novin v sekci Ekonom již informoval o situaci, která nyní zajímá mnoho firem. Výběr zaměstnanců. Pokud nabídka trhu neuspokojuje poptávku, musí poptávka zaujmout jiný postoj a rozšířit obzory. Co třeba mezi studenty vysokých škol?

Nové metody tak zavedla J&T investiční banka. Spustila investiční soutěž pro studenty vysokých škol ve které bylo za úkol co nejlépe investovat jeden milion korun v období jednoho měsíce. Pět nejlepších investorů tak získá možnost prezentovat svoje dovednosti přímo v J&T a získat stáž nebo potřebnou praxi. Jako jeden ze soutěžících vás seznámím s průběhem soutěže.

Na zhodnocení daného kapitálu byl pouhý měsíc. Zaregistrovaných investorů 160. To odpovídá velice krátkým investičním spekulacím a také vysoké náročnosti výběru titulu. Rozdíl oproti obchodování na demo účtu byl v tom, že zde jsme byli omezeni časem, který na nás měl podobný psychologický efekt jako obchodování s reálnými penězi (autor článku obchoduje aktivně profitabilně již tři roky). Na výběr byl jak český SPAD a KOBOS, tak vybrané tituly z US trhu. Vše bez páky, možnost long i short pozic.

Z počátku jsem volil strategii silnější diverzifikace mezi odvětvími na US trhu. Na českém KOBOSU jsem nakoupil ORCO a NWR. U ORCA jsem počítal, že překvapí. I průběh historického grafu tomu napovídal. Během 14ti dní jsem realizoval zisk v podobě 9,8%. V tu chvíli již vykazovaly moje nákupy na US trhu menší zisky. Nakupoval jsem po malých částech tak, abych případné špatné akcie mohl bez výrazné ztráty prodat a dokupovat akcie rostoucí. Velkým úspěchem byl nákup NWR, které pokračovalo ve svém vzestupném trendu. V době prodeje jsem vlastnil celkem 3600 akcií, které jsem nakonec se ziskem cca 17 Kč na akcii všechny prodal minutu před zavřením trhu za 290 Kč v den ukončení soutěže. Jedinou výraznější ztrátou byly akcie Hewlett&Packard, kde jsem ztratil deset tisíc korun, prodáno s 5% ztrátou. Tuto ztrátu vykompenzovaly ostatní US tituly pořízené při počáteční diverzifikaci. Poslední obchodní den, pondělí 4.4., byl nejnapínavější. Mnoho studentů nebylo v pozicích a již jen vyčkávalo. Střídal jsem místa v první desítce. Nedalo mi to a vysledoval jsem si ihned po zavření pražské burzy akcie Fordu na US trhu, které ten den výrazně posilovaly. Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi akciemi, která by mi mohla do konce obchodního dne přinést největší užitek. Měl jsem v plánu vsadit vše na jednoho koně. Po půl hodině nepřetržitého sledování každého pohybu kurzu jsem nakoupil 3000 akcií Ford Motors. Stačilo pár centů do plusu a moje pozice se posunula na 4. místo. Lepší vrabec v hrsti, než první místo na střeše - prodávám. Uzavírám pozici. Čtvrté místo mi zůstává pevně v rukou a já se můžu radovat z měsíčního zhodnocení 5,17%, což odpovídá částce 51700 Kč.

První pozice čítala zisk přes sto deset tisíc korun. Mnoho studentů se do hry pouze zaregistrovalo, ale neobchodovalo. Aktivních dle mého pozorování mohla být tak polovina zaregistrovaných. I mezi vysokoškolskými studenty narazíte na mnoho takových, kteří mají sice z matematiky jedničku, ale jak přijde na čísla z trhu, jsou ze hry venku. Nevím proto, proč byla soutěž omezena pouze na studenty vysokých škol. Myslím, že mnoho lepších obchodníků je možné najít i mezi lidmi se středoškolským vzděláním. Jaký je na to váš názor? Jakou strategii byste zvolili vy?

Do budoucnosti

Aleš 01.04.2011
Ano,s tím souhlasím,a jaký titul máte nyní v hledáčku Vy? Myslím,že například zmiňované Orco může mít v řádu let zajímavý potenciál. Pokud ovšem úplně neskončí,což sice dnes již nevypadá ale kdoví:)
Al.

Re: Do budoucnosti

Hýsek 01.04.2011
V hledáčku mám momentálně asi 30 titulů z celého světa. A ORCO mám také aktuálně v portfoliu. A na krach ORCO již rozhodně nevěřím. Nicméně, nemohu a ani nejsem oprávněn zde dávat nějaké investiční tipy.

Re: Re: Do budoucnosti

Aleš 02.04.2011
Ne, nepotřebuji žádné investiční tipy ani o ně nežádám,každý hraje sám za sebe a za své peníze a proti všem:).

Re: Re: Re: Do budoucnosti

Hýsek 02.04.2011
To je rozumný přístup.

Orco

Aleš 31.03.2011
Dobrý den,
nakupoval jsem orco pod 200Kč a nad 240Kč prodával. Tak třeba tak.

Re: Orco

Hýsek 31.03.2011
Aleši, díky za první příběh a zkušenost s investicemi. Tedy úspěšný obchod. Gratuluji.

Orco

Aleš 01.04.2011
Dobrý den,
ano byl úspěšný,ovšem,četl jsem o Vašem nákupu NWR za tuším 69 a prodeji přes 300Kč,to je lepší výkon. Ovšem nemyslím si,že takových obchodů lze udělat tolik,celková hospodářská krize,která nás postihla se jistě nebude opakovat každých 5 let. Takže čas opravdu výhodných nákupů přijde opravdu jen zřídka.
Aleš

Re: Orco

Hýsek 01.04.2011
Dobrý den,
máte pravdu. To NWR byla celkem výjimečná situace. Vybírat nyní slibné akcie je již podstatně náročnější. Ale stále je z čeho. Stále máte na trhu akcie, které stojí zlomek cen před krizí a přitom se příslušné firmě daří ještě více. Ale chce to hledat, hledat, porovnávat. Ale to není u výběru akcií vlastně nic nového, že?

Přidat nový příspěvek

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 908)
Ne (473)

Celkový počet hlasů: 4381

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...