Jak (ne)prodělat peníze na burze
Není lehké v době globální ekonomické recese najít tu správnou investici. Většina drobných investorů bohužel vůbec netuší, že obchodování na kapitálových trzích není jen o nákupu určitého aktiva a následném prodeji za vyšší cenu. K tomuto faktu nemalou měrou přispívají někteří investiční zprostředkovatelé. Mám své vlastní zkušenosti s těmito firmami a bohužel velmi negativní.
Finanční trh je přesycen různými rádoby poradci, specialisty a makléři. Podíváte-li se na kvalifikační požadavky pro tyto pozice, tak zjistíte, že k výkonu této práce stačí alespoň výuční list, věk 18 let a komunikativnost. To je ovšem absolutně žalostné. Samotná práce pak spočívá v telefonování a přemlouvání klientů k investicím. Položte si tedy otázku, co může takto nekvalifikovaný člověk vědět o investicích, kapitálovém trhu a finančních instrumentech? Pravděpodobně nic. Investiční doporučení může spočívat například v nákupu akcií, bez jakékoliv fundamentální analýzy a racionálních základů. Pravděpodobnost výnosnosti je potom stejná, jako pravděpodobnost, zda na ruletě padne červená nebo černá. Tyto instituce většinou nezajímá, jak vaše investice dopadne. Chtějí jen co nejvíc nakupovat a prodávat a vydělávat na poplatcích. A to už vůbec nemluvím o brokerech, pro které pracují a kteří mají až několikanásobně větší poplatky než jejich američtí kolegové, vstupují často na mělké a nelikvidní trhy s obrovským spreadem.
Tímto nechci házet všechny investiční zprostředkovatele do jednoho pytle, pouze upozornit na tyto často nemorální praktiky, které nevedou k ničemu jinému, než k prohlubování averze a nedůvěry lidí vůči trhům. Abych nebyl nespravedlivý - existuje i několik investičních zprostředkovatelů, kteří svou práci dělají velmi dobře a odborně a záleží jim na výsledcích, neboť participují na zisku klienta, kteří sami vytvoří. Těch je ale ovšem žalostně málo…
Pojďme se nyní podívat, jakým způsobem se dá vydělávat na stagnujících či klesajících trzích. Investování v dlouhodobém horizontu je vždy velmi nepředvídatelné, a pokud nemáte dostatečně velký účet na diverzifikaci tak i poměrně riskantní. Finančník jménem William Bernstein dokonce prohlásil: „Lidské bytosti neumějí vybírat akcie. Tečka.“
Z tohoto důvodu považuji za velmi zajímavé využívání opčních strategií. Takto se dá obchodovat například na měsíční nebo dvouměsíční bázi a to s mnohem menším rizikem a většími výnosy, než je tomu tak u přímých investic. Existuje několik opčních konstrukcí jak pro rostoucí, stagnující, ale i klesající trh. Příští článek bude proto věnován právě opcím, včetně příkladů, ale také investičním certifikátům. Právě vysoká nejistota a volatilita na finančních trzích hraje těmto nástrojům do karet..
Tomáš Macháček
tomas.machacek(zavináč)akciecz.cz
Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory i-marketing.cz.