Proč nemám rád otevřené podílové fondy

31.12.2011 05:33

Tento příspěvek bude na téma otevřených podílových fondů. Je to něco, co Vám doporučí každý finanční poradce - diverzifikujte, investujte pravidelně. A hlavně - kupujte, když jejich ceny klesají, je přeci výprodej.

Začnu diverzifikací. Znamená to rozdělení a mělo by se tím rozmělnit případné riziko. Souhlasím s tím, že diverzifikace je důležitá a účinná - pro někoho, kdo neví co dělá tomu tak rozhodně je.

Představte si, že jste v lese na lovu a všude kolem je tma bez šance vidět cokoliv. Když budete střílet všude kolem sebe, tak je šance, že něco trefíte. Tomu se říká diverzifikace.

Na druhou stranu, stejný les, stejný lovec, jen o něco zkušenější. Jeho optika s nočním viděním mu umožní přesně zamířit cíl a trefit. Tentokrát by byla diverzifikace na škodu. Neříkám tím, abyste nediverzifikovali vůbec. Spíše s mírou a dle dobrého plánu.

Dále jsem zmínil nákupy v případě, že ceny podílových jednotek klesají. Říká se tomu výprodej. Mám rád nakupování za dobré ceny, za slevy. Ale když si jdu koupit ovoce, nekoupím si nahnilé jen proto, že jeho cena stále klesá. Koupím si raději zdravé ovoce, kterého má například prodejce víc než je schopen prodat dráže. Proč bych měl nakupovat něco, čehož cena stále klesá? Proč potom nepočkat, až to opravdu klesne. Ale jak to poznat?

A jsme u dalšího, pro mě nejdůležitějšího, zádrhelu investic do OPF. Je to absolutně neprůhledné a vůbec netušíte, do čeho vlastně investujete. Je pravda, že fondy jsou nějak zaměřeny, ale to je tak všechno, co o nich dokážete říci. Uvedu jednoduchý názorný příklad. Rozhodnu se investovat do koly, kde jsou dva největší hráči - Coca Cola a Pepsi Cola. Koupím si OPF s tímto zaměřením a čekám. Vůbec netuším, zda se manažer portfolia rozhodl koupit Coca Colu, která je stabilní již desítky let a nebo chce zkusit nějaký např. swing na Pepsi Cole, který je z analýzy grafu tak krásně patrný. Vím jen, že zainvestuje do tohoto odvětví. Nevím jak pro vás, ale pro mě je to málo, šeredně málo.

Chci mít kontrolu nad tím, co se děje. Když člověk nemá kontrolu, nezbývá než čekat a modlit se. A samozřejmě diverzifikovat a modlit se.

Díky nechci. Jak již bylo řečeno, mám rád kontrolu nad tím co se děje.

Teď se pojďme podívat na to, jak jsou služby OPF zpoplatněny. Vezměme virtuálních 100 Kč a hurá investovat.

Vybrali jsme si kvalitní fond a proto budeme muset uhradit vstupní poplatek. Řečí finančních poradců - lepší platit poplatky na začátku, protože je to menší částka. No, jsou to odborníci, takže musí mít pravdu a tudíž souhlasíme. Co nám zbývá. Kvalitní OPF, tudíž vstupní poplatek 5%.

Ještě jsme ani nezačali a už máme ze 100 Kč pouhých 95 Kč. Jak prosté.

Ale správce fondu se bude o investice starat, proto si zaslouží svou odměnu ne? Řekněme, že to budou 2% ročně z objemu investice. No a také by chtělo jej trochu motivovat, aby produkoval zisk. Řekněme, že dostane 10% ze zisku. Stará se o to celý rok, tak si to přeci zaslouží ne?

My si můžeme žít své životy, řešit svoje starosti a těšit se na to, jak budeme bohatnout díky jeho znalostem Take it easy.

No a teď zpět do reality. Vezměme několik variant prvního roku investování. Plusové roky, nulový rok, minusový rok. Schválně, co to udělá s naší stovkou…vlastně ehm už jen 95 Kč.

1) fond udělal zhodnocení krásných 10%

Jupí, můžeme slavit. z 95 Kč máme 105 Kč. Paráda, máme zisk.

A už tu stojí správce a natahuje ruku (virtuálně, ve skutečnosti ani tyhle transakce neuvidíte). Slíbili jsme mu přeci 2% z objemu, takže cca 2 kačky jdou pryč. A také má slíbených 10% ze zisku, další korunka pryč.

Kolik nám zbývá? 102 Kč. No neprodělali jsme, ale radost už asi není taková.

Jak je na tom fond? Pětikačku nám sebral už při vstupu a teď k tomu přidal 2+1 = 3 Kč

Shrnutí:

investor 102 Kč, tedy čistý zisk 2 Kč

fond 8 Kč, vše “čistý zisk”

2) fond udělal 0% p.a.

Nevadí, odborníci náš utěší, že je to dobře, vždyť kolem nás lidé prodělávali a my máme stále svoje. Jako příklad se hodí spousta jiných fondů, které prodělaly, zatímco tento ne. Necháme se ukolíbat a jsme spokojeni, že jsme netratili.

A teď řeč čísel. Fond nevydělal, to znamená, že pořád máme 95 Kč. Poplatek za správu cca 2 Kč a jsme na 93 kačkách. No hlavněže nemáme záporné p.a.

Shrnutí:

investor 93 Kč, přitom fond neprodělal

fond 7 Kč, z toho 2 jsou za práci v roce, kdy investorovi nevydělal

3) fond udělal -10% p.a.

Bohužel jsou i takové roky, s tím se už nedá nic dělat. Ale nesmutněme, okolní fondy prodělaly ještě víc. Berme to jako úspěch. Opět spousta sladkých řečiček, aby člověk vydržel, jak se to otočí a bude lépe. Každopádně poplatek za správu se nepromíjí, z čeho by se žilo že. Pro zjednodušení jsou to 2 Kč. K prodělaným 10 Kč nic moc výsledek.

Shrnutí:

investor ma 83 Kč

fond bere “pouze” 7 Kč, z toho 2 Kč za práci, kdy prodělal investorovi desetinu majetku

4) fond udělal zhodnocení 30% p.a.

I takové roky jsou, v životě každého fondu jeden takový přijde (stačí se jen modlit). Skvělá zpráva ne investore? Máš na účtu 95 * 1,3 = 124 Kč. Vlastně nemáš, jsou tu poplatky za správu asi 2,5 Kč (pro zjednodušení 3 Kč) a také podíl ze zisku 3 Kč.

Shrnutí:

investor má 118 Kč a je šťastný, protože je to krásné zhodnocení

fond bere 11 Kč

 

Nyní shrnutí v tabulce:

  CZK (%) CZK (%) CZK (%) CZK (%)
Investovaná částka 100 100 100 100
Vstupní poplatek 5 5 5 5
Čistá investovaná částka 95 95 95 95
Zhodnocení portfolia p.a. 10% 0% -10% 30%
Stav portfolia 105 95 85 124
Poplatek za správu 2 2 2 3
Podíl fondu na zisku 1 0 0 3
Čistý zisk investora 2 -7 -17 18
Zisk fondu 8 7 7 11

 

Když se na to tak dívám, radši bych byl na straně fondu než na straně investora. Troufám si tvrdit, že toto hraničí s pasivním příjmem. Fond vydělá vždy, více či méně.

K tomu přidejme absolutně nulovou kontrolu nad tím, co se obchoduje, povětšinou horší likviditu (pokud nejsou podílové listy prodávány přímo přes brokera a jeho internetovou aplikaci). Můj názor je jednoduchý - děkuji nechci.

Na druhou stranu, jsou lidé, pro které jsou OPF dobrým řešením. Je to lepší než nic. Pokud už se rozhodli zkusit alespoň trochu investovat a mají jen tuto příležitost, je to pořád něco lepšího než nic.

Existuje spousta lepších možností, ale člověk o nich musí vědět. Znáte je?

A co si myslíte o OPF Vy? Zajímá mě Váš názor.

Petr S.

 

Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory i-marketing.cz.

Přidat.eu záložku

Petr S.

31.12.2011 05:33
Tento příspěvek bude na téma otevřených podílových fondů. Je to něco, co Vám doporučí každý finanční poradce - diverzifikujte, investujte pravidelně. A hlavně - kupujte, když jejich ceny klesají, je přeci výprodej. Začnu diverzifikací. Znamená to rozdělení a mělo by se tím rozmělnit případné...

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 863)
Ne (378)

Celkový počet hlasů: 4241

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...