Silniční daň z vozidla zařazeného v majetku podnikatelské činnosti

08.12.2010 05:18

Silniční daň z vozidla zařazeného v majetku podnikatelské činnosti

Blíží se povinnost podání přiznání k dani silniční, jak je každý rok zvykem, k datu 31.1. Zaplatit daň silniční je povinen každý, kdo používá vozidlo k podnikatelské činnosti a nevztahují se na něj žádné vyjímky.

Jak je to ale s autem, které mám zařazené v obchodním majetku a přitom jsem jej nepoužíval k podnikatelské činnosti? Tady jsme již na tenkém ledě. Jestli je to auto s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 t, je to v pohodě. Je-li to ale auto s nejvyšší povolenou hmotností v rozmezí 3,5 t – 12 tun, musíme si již příslušné osvobození odvodit.

Zákon nám sděluje, že silniční daň se snižuje, pokud nákladní automobily nejsou používány k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, které "smrdí" podnikáním. Takže zkrátka pokud nevykážeme žádnou jízdu s tímto vozidlem, neměli bychom silniční daň platit. Silniční daň se rozpočítává na kalendářní měsíce, takže v těch měsících, kdy toto auto prokazatelně nejezdilo, ani do servisu ani s majitelem na oběd nebo na melouch, není nutno platit silniční daň. Teoreticky i za celý kalendářní rok. Pak si ale musíme dát pozor na uplatnění souvisejících nákladů pro toto vozidlo v účetnictví.

Pokud máme v majetku vozidlo s maximální povolenou hmotností nad 12 tun, pomůže nám od placení silniční daně pouze uložení SPZ do depozita. Pak již vozidlo nesplňuje základní podmínku danou zákonem – registrace vozidla v České republice.

 

Související: K čemu je dobrý daňový poradce?

 

Jiří Hladík 

Daňový poradce
Hradec Králové
tel. 604 232 210

 

Přidat.eu záložku

Daně

11.03.2010 05:17
K čemu je dobrý daňový poradce Daňový poradce je odborník, který ví, jak si z vydělaných peněz co nejvíce ponechat. Vydělat peníze umí hodně lidí, ovšem již málokdo je udrží. Daňový poradce většinou neumí poradit, jak své peníze investovat dále či jak je nejlépe zhodnotit. Také neví, kde mají...
<< 1 | 2 | 3

Chcete investovat na burze a nevíte jak začít? Napište nám

Zkušenosti

Absolvoval jsem dnes celkem dlouhý telefonát s člověkem, který chtěl...

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 663)
Ne (218)

Celkový počet hlasů: 3881

Představení

15.05.2016 16:22
Víte, že když se spolu začnou bavit dva lidé, tak v průměru po sedmi...

Obrazem

Jak to udělat, aby peníze pracovaly pro mne a ne já pro ně? Více zde.