Výhled do konce roku. Které investiční třídě se bude dařit?

26.06.2013 15:53

1. Když se zpětně podíváte na vývoj trhů od začátku roku, jak to hodnotíte? Co se vyvíjelo podle vašich představ a naopak, co vás překvapilo a podobně.
2. Jaký je Váš výhled do konce roku? Které investiční třídě se bude dařit, kde si naopak investoři mají dát pozor?

Nemám samozřejmě žádný patent na rozum, ani ambice své závěry nějak prosazovat. Upozorňuji, že mé závěry nemohou chápány jako nějaká investiční doporučení či rady.

Nepřekvapil mne tedy ani trend vývoje jak světové, tak kontinentálně dílčí inflace. Zejména mne ale nepřekvapil ani vývoj pádu ceny zlata. Mluvím o tomto trendu dávno, na rozdíl od jiných už i v době, kdy zlato ještě stále výrazně rostlo. A kdy zlatí investoři byli plní optimismu, pokud jej nesdílejí dosud!
Dnes už zlato masivněji nakupují pouze neprofesionální investoři (Třeba čínské ženy které si z něj nechávají obratem udělat šperky. Čína jako stát naopak nákup zlata výrazně omezila), obecně laičtí investoři, kteří se nechají „umlátit“ falešnými pseudoargumenty obchodníků.

Ty důvody poklesu zájmu u investorů vidím zcela jinde. V obrovské bublině, vykonstruované obchodníky, která, zatím ještě jen částečně, už praskla. Jednak se "zlatí" investoři v létě roku 2011 výrazně spálili, když se při tehdy rekordní ceně pokoušeli při jednáních kolem tehdejší nedohody kolem nedořešeného fiskálního stropu rychle prodat, jednak v omezení zájmu velkých zákazníků, zejména státních celků, které přestaly zlato buďto nakupovat nebo jeho nákupy výrazně omezily už někdy od dubna 2011. A tak se pro většinu těchto investorů stal opět oním ostrůvkem jistoty US dolar a zřejmě jím ještě hodně dlouho, přes veškeré snahy to zvrátit, bude.

Dnes zlato nakupují zejména laičtí drobní investoři. Ti nedokáží vytvořit odpovídající poptávku a tak ceny pozitivně, na rozdíl od těch velkých, ovlivnit a tak se přikláním k odhadům dalšího pádu ceny zlata nejpozději do konce roku k hodnotě mezi 1200 - 1000 USD/ Oz, možná i níž.

Zlato je nehomogenní komoditou a nese se svým nákupem, skladováním i prodejem další, ve srovnání s jinými investičními instrumenty daleko vyšší náklady (a samozřejmě i skrytá, na první pohled hůře patrná rizika), které dál snižují beztak již ne příliš vysoký konečný výnos. Drtivou kritiku k obchodním argumentům přinesla zvl. studie jedné z amerických univerzit, která poměrně jednoznačně prokázala, že všechny argumenty obchodníky se zlatem používané, stojí zcela na vodě a statistická jistota růstu ceny, na rozdíl od akcií, kde se pohybuje kolem 10 let, je u zlata mezi 90-110 lety! Tedy nakoupíte, ale nějak statisticky jistý zaručený výnos z toho mohou mít vaši pravnuci nebo spíš prapravnuci.

I v desetiletém horizontu už k dnešnímu dni výsledná hrubá p.a. sazba bez zápočtu dalších nutných nákladů vychází jen +13,4%. To je však silně matoucí když si uvědomíme, že právě v tomto období začala růst cenová bublina, o které jsem mluvil a která se právě v tomto období vytvořila a tak desetiletý vývoj celkový trend výrazně zkreslil. Z horizontu 20 a více let vypočítaná p.a sazba vychází daleko hůře. Daleko více vypovídající a méně zavádějící je například hrubá pětiletá p.a. sazba (srovnatelná třeba s 20-tiletou), která vychází někde kolem +2,82%. A to je max. na hodnotě průměrného růstu spotřebitelských cen, spíše pod ní. Odečtu-li všechny s nákupem, držbou a prodejem související náklady, pak přechází do jednoznačných červených čísel.
Zcela jinak, a tedy daleko výhodněji, vychází akciový trh. To statisticky podporuje i tzv. Siegel's constant akciového trhu, která je počítána od roku 1924 do dneška a pohybuje se aktuálně kolem +6,4 až +7% p.a (za období poslední a v Evropě stále probíhající ekonomické krize poklesla její průměrná hodnota asi o -0,2%).

Ani vývoj akciového trhu samozřejmě není konstantní (a statistika je jen statistikou), ale funguje v cyklech. Jsou tam dlouhé úseky, kde trh hravě překonává tempo svého dlouhodobého průměru (např. 1942-1966 a 1982-2000), po něm ale následuje dlouhé období nedostatečného výkonu (1929-1942, 1966-1982 a 2000-2009 ...). Výsledný průměr trendu je ale daleko příznivější a i např. jedna poměrně známá německá studie potvrdila, že v desetiletém investičním horizontu jsou právě akcie investorsky daleko výhodnější oproti třeba dluhopisům, protože v tomto horizontu mají již téměř obdobnou volatilitu, ale několikanásobně vyšší výnos, kterým opravdu na trhu akcie jako jediné dlouhodobě překonávají jak index spotřebitelských cen, tak i inflaci.
Mimochodem, ani dluhopisy v středně dobém horizontu zřejmě nečeká žádný pozitivní vývoj.

Vrátím-li se tedy k akciovému trhu, ještě daleko výhodněji pak vychází postupné nakupování, spojené s dlouhodobým pravidelným spořením, které s ohledem na svá specifika konstrukce, dokáže vytvářet kladný výnos i při poklesu trhu.

Pro následné nejbližší období bych tedy spíše pozitivně viděl zejména US akciový trh (Tedy přesněji tituly na NYSE, obchodované denně ve velkých objemech). Kombinovat nákup dílčích akciových titulů hlavních amerických indexů DJIA 30 a S&P 500 (protože i Bernanke se, s ohledem na stav vývoje americké ekonomiky bude muset vypořádat s ukončováním podpůrné politiky FEDU tak, aby proti sobě nepoštval americké firmy a investory), kombinované aktuálně s akciemi US firem, nějak svou činností souvisejících s financováním, těžbou, zpracováním, prodejem zejména břidlicového, ale i klasického zemního plynu ... , doplněný při delším horizontu (10 let) nákupem akcií jak čínských (výrobních ale i třeba některých technologických) tak brazilských firem (surovinových). Popř., při nižších investorských apetencích k riziku, nebo kratším investičním horizontu, nákup podílových fondů (opět nejlépe pravidelně postupný).

S ještě vyšší apetencí k riziku se dá pozitivně hledat a nacházet i na ruském trhu, který má obrovský potenciál!
Evropský akciový trh trh bude nejspíše hledat ještě dlouho své dno (neprospívají mu nijak ani regulace Evropské komise, resp. jejích k tomu určených výkonných orgánů). 

S předpovědí týkající se Evropy naopak souhlasím s tím, že doplním nutně povede k růstu rozpětí ceny mezi US dolarem a Eurem (a my se s ní, s ohledem na omezeně dominantní orientací naší ekonomiky směrem k EU a EMU samozřejmě svezeme). Posílením US dolaru jako stále přetrvávajícího světového bezpečného přístavu konzervativních investorů.

S ohledem na to, že předpokládám, že server je určen spíše laickou investorskou obec nebo poloprofesionálům, tu tedy pomíjím krátkodobý nebo střednědobý spekulativní nákup a prodej, spekulace na páku, krátké obchody, které jsou, co se týče pozitivních výsledků, opět doménou jen opravdu kvalitních profesionálů.

Tím také zároveň odpovídám na otázku, které investiční třídě se podle mého názoru bude dařit. A proto tu také, s ohledem na cíle serveru neřeším poslední významnou oblast, měnový trh (Forex), který je zcela jednoznačnou doménou velkých hráčů a profesionálů, kteří tento trh zcela ovládají.

Rozhodně si tedy nemyslím, že by jednoznačně přicházela doba "investičních medvědů", naopak, jsem, zvl. pokud se týče USA, mírným optimistou pro nejbližší období, podobně, jako v delším horizontu pro uvedené trhy, doplněné i vybranými Emerging Markets!!!

Uvidíme tedy, kdo měl v krátkodobějším i dlouhodobějším časovém horizontu víc pravdy.

Dušan Vyhlídal

 

 

Doporučení

Bloger měsíce

Přidat odkaz

 

 

Využíváme CzechNet.org.

Diskusní téma: Výhled do konce roku. Které investiční třídě se bude dařit?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Články

07.06.2023 23:27
Být v životě úspěšný není jenom důležité. Je to vaše morální povinnost. Předložím vám hned dva dobré důvody.  Děti Žádné dítě by nemělo vidět svoje rodiče zlomené a zoufalé. Dětem něco takového rozhodně neprospěje. A co hůř. Pokud k něčemu takovému dojde, hrozí, že si to ponesou do života a že...
03.06.2023 18:40
Jeden z největších omylů, kterého se někteří lidé dopouštějí, se týká peněz. Přesněji jejich přístupu k penězům.  Budou vám tvrdit, že peníze vás šťastného neudělají. Případně, že peníze jsou od ďábla. Nic není vzdálenější pravdě. Peníze nám přináší svobodu. Přináší nám možnosti. Umožňují nám...
23.05.2023 17:08
Vzpomínáte si na nekonečné diskuse o btc? V Bank of America to vidí stejně jako já (foto níže). Bublina již splaskává. Jinak btc by přeci jenom mohlo být nakonec to 1 % krypta, které přežije a do budoucna bude součástí finančního systému. Velmi tomu nahrál současný vývoj, který se ale dal očekávat...
07.05.2023 01:08
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich vlastních investičních portfolií i portfolií našich klientů. Dále máme zkušenosti s auditem a optimalizací jejich stávajících investičních portfolií.  Potřebujete navrhnout vaše investiční portfolio Chcete pomoci s navržením...
09.08.2022 13:22
To, co si asi málokdo uměl před rokem či dvěma představit, stává se skutečností.  Pokud si dnes půjdete poprvé pro hypotéku, čeká vás úroková sazba přes 6 %. Pokud si vyberete takový běžný panelákový byt v Hradci Králové s cenovkou 6,5 milionů Kč, čeká vás splátka hypotéky klidně někde kolem...
04.08.2022 18:33
A je tu opět středeční investiční okénko. Tentokráte ne akciové, ale komoditní. Pokud máte doma v trezoru jeden či více zlatých slitků značky PAMP, mohli jste si všimnout (ale také nemuseli), že mají už delší dobu na přední straně z výroby ochrannou fólii (foto níže), podobně jako displeje...
23.07.2022 17:56
Také jste si v uplynulých týdnech (6 a 7/2022) stihli nakoupit a přikoupit akcie za skvělé ceny?  Akcie se ideálně nakupují, když je nálada špatná, dav nevidí světlo na konci tunelu a ceny jsou dole. Ne když už rostou o desítky procent. Jinak kdo dělá pravidelné nákupy každý týden, měsíc či...
22.07.2022 20:28
Letošní rok je skutečně jiný, než roky předešlé. Čekali byste před rokem, že bude Evropa ve válce a že meziroční nárůst inflace se přiblíží ke 20 procentům? Já něco takového neočekával.  Posledních pár měsíců mám zajímavou novou zkušenost. Dokonce i lidé, kteří mi před třemi lety říkali, že...
23.06.2022 11:04
Otevírám páteční investiční okénko. Dnes na téma jak je na tom česká střední vrstva se znalostmi v oblasti investic a s jejich praktickým využitím. Současně je to moje osobní zkušenost v oblasti vzdělávání a finančního zprostředkování. Před 23 měsíci jsem jeden manželský pár - typická střední...
20.06.2022 20:52
Otevírám pondělní edukační okénko. A to jedním z nejčastějších investičních dotazů. Jak přeměním investiční zlato zpět na peníze? Mohu vás ujistit, že to zvládne každý. Vše probíhá ve třech krocích a v naší dnes již rozvětvené investiční společnosti je to denní chléb. Krok 1) vezmu zlato a jdu s...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 845)
Ne (358)

Celkový počet hlasů: 4203

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...