Ropa typu Brent: Spekulanti sázejí v 1. čtvrtletí na rally - my ne
Štítky:
Saxo Bank | ropa | ropa Brent | komodity | předpovědi
Publikováno ve spolupráci se Saxo Bank
Během posledních dvou let se ropa typu Brent dostala na své roční maximum během prvního čtvrtletí. Důvodem byly dva opakující se faktory: geopolitické události a očekávaný růst. Očekávání růstu však bylo přehnané. V obou letech jsme také v prvním čtvrtletí zaznamenali maximum v globálním průmyslovém indexu nákupních manažerů, což vedlo k očekávání zvýšené poptávky a vyšších cen ropy.
Doporučení
Zveme vás na aukci zajímavého internetového projektu.
Nejdůležitějšími faktory ale byly, alespoň z perspektivy cen, dvě geopolitické události: Libyjská krize v roce 2011 a sankce proti Iránu v roce 2012. Tyto události představovalo to, co nejvíce hnalo ceny ropy nahoru. Následovaly rally, kterým nakonec vždy došel dech a v druhém čtvrtletí došlo k silným korekcím, už jenom kvůli neblahému vlivu, které tyto ceny měly na růstová očekávání.
Spekulativní čisté dlouhé pozice, které drželi portfolio manažeři, hnaly cenu výš a na začátku dubna dosáhly v obou letech vrcholu. Poté došlo k drastické korekci způsobené klesající podporou fundamentální i technickou.
V roce 2013 se ceny oproti předchozím šesti měsícům, kdy se průměrná cena blížila 100,50 dolarů za barel, zatím příliš nezměnily. Očekává se, že v roce 2013 poptávka po ropě sice vzroste, ale růst bude kompenzován zvýšenou nabídkou zejména ze strany zemí stojících mimo OPEC. Během několika uplynulých měsíců jsme vylepšení rovnováhy poptávky a nabídky zažili na vlastní oči. Během prosince vedlo k významnému omezení těžby v Saudské Arábii a v první polovině letošního roku by mělo udržet ceny ropy na uzdě. V druhé polovině roku již očekáváme, že ceny ropy mohou růst. Důvodem budou růstová očekávání i občasné výpadky na nabídkové straně, které jsou nevyhnutelné.
Podle portfolio manažerů a jejich pozic by si člověk skoro myslel, že prudký růst cen je za dveřmi. Ukazuje to vysoká míra čistých dlouhých pozic, které jsou drženy na futures trhu ropy typu Brent. K 8. lednu byly čisté dlouhé pozice jenom o několik stovek kontraktů nižší než v dubnu 2012, kdy se ropa typu Brent obchodovala za více než 123 dolarů za barel. Věříme, že portfolio manažeři předbíhají událostem, ledaže bychom zažili nějakou podobně velkou geopolitickou událost jako v předchozích dvou letech. My si myslíme, že by ceny mohly růst až v druhé polovině roku a držet neproduktivní pozice šest měsíců je příliš dlouhá doba.
Cenové rozmezí pro následující období vidíme mezi 113,50 a 105 dolary. Hodnoty 105 dolarů může být dosaženo, pokud se začnou redukovat pozice, které byly otevřeny od poloviny prosince nad hranicí 108 dolarů za barel.
Ole Hansen, Hlavní komoditní stratég, Saxo Bank
Doporučení
Profesionální vedení účetnictví a daňová evidence
Hledáme strategického partnera
Product placement, který stojí za to
Prožijte život bez brýlí i Vy!
Využijte Hýskův reklamní systém a popožeňte Váš byznys, ať už se věnujete čemukoliv.