Životopis Warren Buffett

17.03.2011 22:09

Životopis Warren Buffett

Investorský guru Warren Buffett (*1930) svou osobu "prodává" každý rok. Většinou jsou lidé ochotni za oběd s tímto mužem zaplatit do půl milionu dolarů. Rok 2008 je výjimečný. Částka v přepočtu 38 milionů korun putuje jako vždy na charitu.

Warren má čísla v krvi

Warren Buffett pochází z Omahy, zemědělsko-průmyslového centra na řece Missouri ve státě Nebraska. Tady se narodí 30.srpna 1930 v rodině burzovního makléře a republikánského kongresmana Howarda Buffetta (1903-1964). Je to jeho druhé z celkem tří dětí a navíc jediný syn. Není divu, že si ho otec hýčká už od narození. Makléřské geny kolují v žilách i mladičkému Warrenovi. Už jako dítě má totiž mimořádný cit pro hru čísel. Začne to, když ohromuje okolí přesnými údaji o počtu obyvatel všech amerických států a velkých měst.

První akcie nakupuje v 11 letech

Jakmile začne navštěvovat základní školu, hledá první příležitosti, jak si přijít k penězům. Prodává nápoje i ztracené golfové míčky. Když je Warrenovi 11 let, přijde za svým otcem s neobvyklou prosbou. Chce si půjčit menší obnos peněz. Nekupuje si za ně sladkosti ani hračky, ale akcie! Jedná se o tři akcie městské služby Cities Service Preferred, jedna za 38 dolarů. Když však vzápětí hodnota každé z nich poklesne na 27 dolarů, mladičký Buffett neztrácí nervy a chvíli vyčká. Brzy jejich hodnota vzroste na 40 dolarů a Buffett se rozhodne prodávat. Tím si vytvoří první malý zisk. Je to sice jen šest dolarů, avšak zkušenost na celý život.

Kolo do daňového přiznání

Ve 13 letech většina kluků staví bunkry, hraje si na četníky a zloděje a čas od času pokukuje po druhém pohlaví. Buffett je ale výjimka - raději sedí doma u stolu a sepisuje svoje první daňové přiznání. Do nákladů si započítá kolo a hodinky v celkové hodnotě 35 dolarů, které využívá při své práci roznašeče novin. Poté, co je jeho otec zvolen do kongresu, stěhují se Buffettovi do Washingtonu. Tady Warren navštěvuje střední školu Woodrowa Wilsona a spřádá plány na další výdělky.

Tučná úroda

A které to jsou? Ze zisku z prodeje cenných papírů si za 1200 dolarů kupuje 40 akrů hodnotné zemědělské půdy v Nebrasce. Tu ihned pronajímá místnímu farmáři a každý měsíc sklízí úrodu v podobě dolarových bankovek. V posledním ročníku střední školy zase s kamarády koupí hrací automat, který postaví do holičství. Už během měsíce si může tato parta mladých obchodníků dovolit dva další automaty.

Skupuje ty správné "nedopalky"

Když uvažuje tento prozíravý a nadaný byznysmen nad svou budoucností, je pro něj studium univerzity jasnou volbou. Technickou průpravu ke svému investičnímu podnikání chce získat na University of Nebraska. Tady po večerech studuje knihy mistra přes oceňování, amerického ekonoma Benjamina Grahama (1894-1976). Buffett si z jeho slov vezme k srdci radu, že "rozumný investor by měl ignorovat trendy, které vládnou na Wall Streetu, a raději se pídit po akciích, které se obchodují hluboko pod jejich skutečnou hodnotou". Ty Graham nazývá "nedopalky doutníků" a Buffett se je rozhodne skupovat.

Na Harvard ho nevezmou

Najít takové firmy ovšem není nikterak snadné. Buffett se musí obrnit nesmírnou trpělivostí a důkladně pročítat účetní bilance několika desítek firem. A právě tady využije obchodník své skvělé matematické vidění. Když Buffetta nepřijmou na obchodní fakultu Harvardovy univerzity, tak se přihlásí na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Tady se setkává se svým velkým učitelem Benjaminem Grahamem, pro kterého jistý čas pracuje. Jeho plat je 12.000 dolarů ročně. Dnes by to bylo podle odhadů 97.000 dolarů neboli 1,9 milionu korun.

Jednopatrový domek s hřištěm

Na soukromý život nemá Warren v tomto období příliš čas. Pro svou nastávající nejde daleko - vybere si dávnou rodinnou přítelkyni Susan Thompsonovou (1931-2004), se kterou si řeknou "ano" v roce 1952. Už příští rok mu Susan porodí první dítě, dceru Susie. Než se Warren vrátí do rodné Omahy, tedy v roce 1957, má už děti dvě (v roce 1954 přibude Howard Graham) a třetí je na cestě (Peter se narodí v roce 1958). V Omaze koupí dům a s celou rodinou se do něj nastěhuje. V tomto jednopatrovém domku Buffett stále bydlí. 

O třetinu větší zisk

V Omaze startuje Buffett svou první samostatnou investiční činnost. Stane se manažerem sdružení místních investorů, kteří mu svěří 25.000 dolarů s tím, že on sám vloží jen 100 dolarů. Buffett jejich jménem nakupuje a prodává akcie různých firem, a to velmi úspěšně. Když se toto partnerství v roce 1969 rozpadne, sám Buffett se již může vykázat vynikajícími úspěchy. 

Od textilu k pojišťovnám

Jedním z "podniků", který v té době rozjíždí, je nákup akcií "nedopalku doutníku". Textilní továrna v New Bedfordu na tom není příliš dobře a Buffett za jednu její akcii zaplatí pouhých osm dolarů. Štěstí se ho drží jako klíště a tento doutník se rázem vzchopí a začne opět vydělávat! Když pak americký textilní trh postihne krize, Buffett akcie prodá s velkým ziskem. Jako další cíl si Buffett vybere pojišťovnictví. 

Vrátí se ke kabaretu

Zatímco obchodně šplhá Warren na vrchol, osobní život se mu hroutí pod nohama. Na konci 70.let se od něj odstěhuje manželka Susan. Už ji nebaví život vedle věčně zaměstnaného Warrena a rozhodne se pro návrat ke své kariéře kabaretní zpěvačky. Přestěhuje se do San Franciska, ale s Warrenem se nikdy oficiálně nerozvedou. Warren je zdrcený.

Podivný manželský trojúhelník

Susan se na nešťastného chotě nemůže dlouho dívat a brzy ho seznámí s Astrid Menksovou, půvabnou lotyšskou servírkou. Ta se za krátko nastěhuje k Warrenovi do jeho rezidence v Omaze a milionářův prozatím konzervativní život nabere úplně jiný směr. Vánoční pohlednice od té doby chodí vždy s podpisy "Warren, Susan a Astrid". Podivný trojúhelník vydrží až do roku 2004, kdy Susan umírá.

Holit se budeme pořád!

V průběhu dalších let hromadí Warren svůj majetek. Stane se šéfem společnosti Berkshire Hathaway, která kontroluje celý konglomerát pojišťovacích, leteckých, potravinářských a řady dalších, velmi dobře prosperujících firem. Pod její ochranná křídla spadají společnosti jako Coca-Cola, American Express nebo vydavatelství prestižního deníku Washington Post. V roce 2001 do tohoto portfolia začne patřit i světoznámá společnost Gillette. Když kupuje kontrolní balík akcií, nezapomene Warren poznamenat: "I dnes se bude 2 a půl miliardy mužů holit." A má pravdu - velmi záhy dosáhne tržní hodnota této bostonské firmy 35 miliard dolarů.

Pokračování příště...

Jan Hýsek

Přidat.eu záložku

Akcie

19.02.2010 15:21
newsletter20100219.pdf (271,8 kB)
15.02.2010 14:46
newsletter20100215.pdf (266,4 kB)
12.02.2010 13:23
newsletter20100212.pdf (297,5 kB)
11.02.2010 23:24
Kam investovat a čemu se vyhnout v „novém normálu“ Bill Gross ze společnosti PIMCO se v únoru ve svém pravidelném měsíčním zamyšlení zaměřuje na chování investorů po krizi: V době „nového normálu“ je důležité si uvědomit, že klíčové slovo je „nový“ a že používání starých modelů a na ekonometrii...
11.02.2010 14:25
Legg Mason: Končí zvrácená náklonnost investorů k dluhopisům, budoucnost patří akciím Při pohledu na vývoj posledních 10 let je náklonnost investorů k obligacím namísto k akciím pochopitelná, nicméně při pohledu na pravděpodobný vývoj následujících 10 let ji považujeme za zvrácenou. V uplynulých 10...
10.02.2010 22:35
Po obřím útoku na euro Brusel rozjíždí akci na záchranu společné měny EU je přinucena pomoci Řecku kvůli obřímu deficitu rozpočtu a rostoucímu dluhu. Schodky veřejných financí, jimiž trpí především jižní křídlo eurozóny (kromě Řecka též Španělsko a Portugalsko), ohrožují stabilitu eurozóny. První...
09.02.2010 21:11
Komentář autora: Nebojím se, že to euro nakonec neustojí. Hodně lidí na té spekulaci přijde o hodně peněz!   Největší útok od vzniku eura. Spekulanti větří bankrot   Makléři a portfolio manažeři hedgových fondů "vsadili" skoro osm miliard dolarů na to, že oslabí euro. Jedná se o největší...
08.02.2010 20:55
newsletter20100208.pdf (292,5 kB)
08.02.2010 12:31
Celoroční zisk těžební společnost Xstrata, která je největším světovým těžařem uhlí, v roce 2009 meziročně klesl o 41 procent kvůli propadu světových cen komodit, když do hospodaření společnosti nejvýrazněji dopadl pokles cen paliv a kovů. Čistý zisk pak klesl na 2,77 miliardy dolarů ze 4,7...
04.02.2010 15:58
Komentář autora: Moji favorité z řad bankovních titulů zůstávají dlouhou řadu měsíců stejní a tato spekulace se velmi vyplatila... Moje "bankovní" portfolio: Bank of America - BAC Citigroup - C Goldman Sachs - GS Deutsche Bank AG - DBK Commerzbank AG - CBK Erste Bank -...
<< 10 | 11 | 12 | 13 | 14 >>

Chcete nastavit vaše investiční portfolio nebo udělat jeho audit? Napište nám

Zkušenosti

Také máte někdy pocit, že kam se podíváte, tam se někomu daří a...

Akciecz běží díky fin. podpoře 

Anketa

Líbí se vám nový design našich stránek?

Ano (3 892)
Ne (407)

Celkový počet hlasů: 4299

Představení

07.05.2023 01:34
Máme dvacet let profesionálních zkušeností s nastavováním našich...

Obrazem

Chcete z roku 2021 udělat parádní rok a splnit si svoje plány a sny?...